V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Adresa ovladače: | http://www.intellinuxwireless.org/?p=iwlwifi |
$ lspci 03:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)
Ve většině moderních distribucí je k dispozici balíček s příslušným jaderným modulem. A to buď ipw3945
nebo iwlwifi
. Od sebe se liší tím, že první z jmenovaných je zastaralý a vyžaduje ke svému běhu userspace daemona. V některých případech může být stabilnější. Druhý je novější, oficiálně doporučovaný Intelem a jde čistě jen o jaderný modul, avšak nemusí být tak odladěný jako ipw3945
.
Instalace ze zdrojových kódů: Pokud vaše distribuce neobsahuje příslušný ovladač ve formě balíčku, je třeba jej stáhnout z webu. A to buď ze stránek staršího ovladače ipw4945
nebo ze stránek novějšího iwlwifi
. V obou případech je ovšem nutné mít v /lib/firmware/
firmware karty.
Instalace ipw3945
(Debian) z balíčku: Je potřeba povolit sekce non-free
(firmware) a contrib
(ostatní balíky, které závisí na proprietárním firmware) a pak stačí pomocí balíčkovače nainstalovat ipw3945d
, firmware-ipw3945
, ipw3945-modules-2.6.x
.
Instalace iwlwifi
(OpenSUSE 10.3 a starší) z balíčku: Je třeba nainstalovat balíky iwl3945-ucode
z repozitáře NON-OSS a iwlwifi-kmp-default
(popř. jiný v závilosti na provozovaném jádře -- PAE, XEN, …) z OSS. Potom by se už hotplug měl postarat o zbytek sám.
V ostatních distribucích je postup, po přidání příslušných repozitářů, podobný.
Pozn.: Od verze 2.6.24 je již ovladač iwlwifi
začleněn v jádře, karta by tedy měla fungovat automaticky. Pokud přesto máte potřebu aktualizovat na novější verzi, prohlédněte si web projektu compat-wireless, který vám aktualizaci usnadní.
Jedná se o bezproblémovou kartu, podporující jak WEP, tak WPA. Pokud se rozhodnete používat modul ipw3945, je nutné jej před uspáním počítače odebrat a po probuzení znovu načíst. Tento mechanismus může, ale nemusí, být automatický v závislosti na distribuci (nutno vyzkoušet). Použijete-li iwlwifi, není třeba toto řešit, ovladač uspání přežije.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 1.5.2011 00:43 | Zobrazeno: 1159×
Tiskni
Sdílej: