Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zadne extra ovladace nejsou potreba. Pokud uz mate v linuxu zprovozneny ovladace na stavajici ethernet nebo wi-fi kartu, WL-330 muze slouzit jako pojitko s dalsi infrastrukturou.
Protoze jsem chtel pouzivat DHCP a zaheslovany pristup k administraci nastaveni, bylo potreba prehrat firmware na verzi 2.04 download firmware
WL-330 je mozne konfigurovat pres webove rozhrani - s mozillou nemela krabicka problemy. Pres webove rozhrani je mozne nahrat i update firmware. Defaultne se nastavi na IP adresu 192.168.1.1. IP Adresu je mozne zadat bud natvrdo, nebo dynamicky pres DHCP.
Pokud pri bootovani podrzite stisknute tlacitko reset vrati se profil do tovarniho nastaveni. V pripade velkych problemu, kdy zarizeni neni schopno nabootovat z interni flashe, snazi se jeste stahnout image (img1mb) pres protokol tftp (udp) z IP adresy 192.168.1.12 (nedokumentovana funkce).
Prepinacem na krabicce je potreba vybrat mod v jakem chcete zerizeni provozovat.
Dodává se včetně napájecího adaptéru a redukce pro přímé napájení z USB. ASUS WL-330 homepage
Pozor zarizeni se nevyznacuje extremni stabilitou pripojeni (firmware 2.04) - spojeni se mi cca 1-2 za hodinu na par vterin rozpoji (dost nato, aby spadnul telnet) a zhruba jednou za 4 hodiny zacne krabicka spomalovat, az prestane odpovidat uplne a je potreba nastoupit a vystoupit. Jinak jako pojitko pro vic lidi do vlaku, nebo do mistnosti, kde je jenom jedna ethernet zasuvka je to super.
Zařízení je to šikovné a levné, ale často se restartovalo (ping na zařízeni:20% packet lost), ping na "druhou stranu":90% packet lost. Moc použitelné to nebylo, tak jsem bádal a zjistil sem že to neutáhne AC adaptér - má parametry 4V/1A. AP si bere trvale 0,5A a asi tam budou nejaké špičky. Zatím jsem tam dal laboratorní zdroj (Tesla) a výpadky jsou pryč. USB adaptér jsem prodloužil dvojlinkou 0,75mm^2 na délku 12m, před zařízení sem pro jistotu dal dva kondenzátory ale stejně nefungoval. Konečné řešení je až napájení z HDD konektoru. Výrobce neuvádí maximální dovolené napětí-6V ale snese bez problémů.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 26.4.2011 23:06 | Zobrazeno: 728×
Tiskni
Sdílej: