Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | v jádře |
Telefon obsahuje hardwarový modem.
Výpis z lsusb:
Bus 001 Device 003: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port
Následujíci postup je pro jednoduché zprovoznění GPRS/EDGE připojení i Internetu přes operátora T-mobile.
Funkční pod OS Ubuntu 7.04/7.10. Předpokládá se nainstalované prostředí Gnome. Pro připojení je použit neoriginální USB datový kabel CA-42 "Power Energy mobile" s čipem Prolific (pozor, některé kabely mají jinou čipovou sadu, konkrétně "Power Energy Mobile" dodává také kabely s čipem ArkMikro). Avšak ovladač PL2303 je v Linuxu dobře podporovaný)
Po připojení kabelu by systém měl vytvořit virtuální COM port (pravděpodobně /dev/ttyUSB0)
Výpis z lsusb:
Bus 001 Device 003: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port ...
Postup:
1. nainstalovat gnome-ppp:
sudo apt-get install gnome-ppp
2. Po spuštění gnome-ppp: Zadat uživatelské jméno a heslo: cokoliv Telefonní číslo: *99***1#
3. Stisnout tlačítko nastavení a zvolit Inicializační řetězce, smazat co tam je a zkopírovat: AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" (Pro jiné operátory samozřejmě bude telefonní číslo a inic. řetězce jiné, nastavení lze zjistit na příslušných webových stránkách)
4.Zkontrolovat, jestli na záložce "Sítě" je zaškrtnuto IP "Dynamická IP adresa" a DNS "Automatická DNS". Na kartě "Možnosti" lze nastavit další volby, např. minimalizaci do dokovací oblasti po úspěšném spojení nebo klasickou minimalizaci okna programu.
5. Přejít na záložku sítě a zvolit "Detekovat modem": Pokud se detekce podaří, mělo by to najít modem na /dev/ttyUSB0 a nastavit rychlost na 230400. V připadě že ne, je potřeba je to tam třeba zadat ! (/dev/ttyUSB0) a nastavit rychlost na 230400
6. Nyní se lze zkusit připojit a pak detekovat modem. V připadě, že všechno jde jak má, program by měl vytvořit PPP spojení. Pokud ne, zkusit si s tím chvíli pohrát, zapojit a odpojit datový kabel, zkontrolovat zdali náhodou telefon už nemá vytvořené GPRS/EDGE spojení (písmenko G na displeji telefonu vlevo nahoře apod.) Předpokládá se, že jsou zavedeny příslušné jaderné moduly, v Ubuntu konkrétně by neměl být problém
Poznámka: standardně jsou v programu předvoleny pouze sériové porty, /dev/tty. Gnome-PPP lze samozřejmě použít i pro jiné telefony, za předpokladu, že mají standardní modem.
Poznámky: 1. Pro synchronizaci a správu telefonu lze použít např GAMMU. (http://www.gammu.org/) WAMMU jako grafickou nástavbu. 2. gnome-ppp používá wvdial a vytvoří si v domovském adresáři konfigurační soubor .wvdial.conf
Dokument vytvořil: wsek, 31.10.2007 14:26 | Poslední úprava: Nebezpecna_sit, 27.2.2011 15:07 | Další přispěvatelé: wsek | Historie změn | Zobrazeno: 1319×
Tiskni
Sdílej: