Byla vydána nová verze 25.10.31 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.
Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).
Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).
Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.
Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.
Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
| Podpora: | kompletní |
| Ovladač: | v jádře |
Media prehrávač - prehráva MP3, WMA (DRM), video s divným kodekom (mplayer ho prehrať nevie, nevie nájsť kodek pre "0x3"), JPEG, FM rádio, diktafón, kalendár, kontakty... Možnosť vyčleniť kus pamäte ako mass storage.
Bus 002 Device 006: ID 041e:4153 Creative Technology, Ltd
Pre komunikáciu so zariadením sa používa MTP. Dá sa požiť gnomad2 - nie je potrebná žiadna konfigurácia, no veľmi dlho načítavá z disku adresáre s MP3 súbormi. Ja používam Amarok. V ňom je potrebné si vytvoriť zariadenie Settings -> Configure Amarok -> Media Devices -> Add Device..., plugin je MTP Media Device, meno zariadenia je ľubovoľné, mount point tiež - nepoužíva sa.
Prekopíroval som dáta z creative-zen-v-plus. Pre Creative Zen Vision W platí to isté.
Dokument vytvořil: Ja44, 31.5.2009 20:48 | Zobrazeno: 852×
Tiskni
Sdílej: