Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Ovladač: | v jádře |
T: Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=01 Cnt=01 Dev#= 2 Spd=1.5 MxCh= 0 D: Ver= 1.10 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS= 8 #Cfgs= 1 P: Vendor=051d ProdID=0002 Rev= 1.00 S: Manufacturer=American Power Conversion S: Product=Back-UPS 500 FW: 6.2.I USB FW: c1 S: SerialNumber=*cenzored* C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=a0 MxPwr= 30mA I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=03(HID ) Sub=00 Prot=00 Driver=hid E: Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS= 8 Ivl= 10ms
./configure \ --with-serial-dev=/dev/usb/hid/hiddev[0-9] \ --with-upstype=usb \ --with-upscable=usb \ --enable-pthreads \ --enable-usb \ --prefix=/usr \ --sbindir=/sbin \ --enable-cgi \ --with-cgi-bin=/var/www/cgi-bin \ --with-css-dir=/var/www/html/css \ --enable-powerflute make make install /etc/init.d/apcupsd start
v jadrech 2.4.20 a 2.4.21 funguje bez uprav zrojaku. verze apcupsd 3.10.6 dokonce probehne korektne, staci ./configure + volby, make, make install a je to.
Pokud UPS v některé hodiny téměř trvale spíná, nemá to nic společného s Linuxem, ale se signálem HDO ze sítě. Připravte se na problémovou reklamaci.
S vlastnorucne vyrobenym kabelem bezi UPS take pres seriovy port (v rezimu SMART). K tomuto kroku jsem byl donucen z duvodu spatne funkce UPS - po nejake dobe se UPS sama "odpojila" od sbernice a uz se z toho nevzpamatovala. Pres seriovy port bezi bez problemu.
Se seriovym kabelem funguje take funkce killpower (bez patchovani jadra).
Podrobnejsi informace o vyrobe kabelu naleznete v dokumentaci k apcupsd.
Dokument vytvořil: Martin Volf, 1.9.2001 12:19 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: buma, Stanislav Brabec | Historie změn | Zobrazeno: 1411×
Tiskni
Sdílej: