Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Procesor z rodiny i686 bez podpory volitelné CMOV instrukce. Chybějící podpora CMOV je docela problém, protože Linux a GCC překladač předpokládá, že procesor typu i686 instrukce CMOV podporuje. Prakticky to znamená, že pokus nastartovat jádro pro i686 na VIA C3 končí katastrofou. I když použijete jádro pro i386 (nebo i586), můžete narazit na aplikaci, která je špatně přeložená. Vykonání nelegální instrukce končí katastrofou, reboot nutný.
Procesor by měl být úsporný a vhodný pro energeticky úsporné servery a routery, ale vzhledem k malému rozšíření a zaměření hlavních distribucí na procesory Intel a AMD budete muset řešit nečekané problémy. Také je nevhodný pro aplikace s nároky na výkon (výpočty, hry).
VIA C3 750 (7.5x100) Celeron 533 (8.0x66) 103 265 FP MIPS (Wheatstone) 196 440 INT MIPS (Dhrystone)Vyšší hodnota je lepší, výsledky VIA C3 jsou překvapivě slabé. Také memtest x86+ reportoval velmi slabé výsledky práce s pamětí. Jedinou výhodou tak zůstává nižší spotřeba.
# cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 7 model name : VIA Samuel 2 stepping : 1 cpu MHz : 751.798 cache size : 64 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu de tsc msr cx8 mtrr pge mmx 3dnow bogomips : 1500.77
Překvapivě mi nabootoval se všemi základními deskami, které jsem zkoušel, i když byl identifikován jako Celeron@750MHz. Bohužel Linux kernel (Ubuntu) končil ihned po nahrání do paměti, zřejmě v důsledku provedení neplatné instrukce. Důvodem bylo jádro s podporou i686, které netestuje přítomnost CMOV instrukce. Jak už jsem zmínil, jádro není vše. I při použití jádra i586 nebo i386 vás může překvapit špatně přeložená aplikace.
Systém s VIA C3 nebyl stabilní. To ale může být způsobeno špatnou podporou VIA C3 použitým BIOSem (stará základní deska) spolu s špatně nakonfigurovaným chipsetem. Docházelo také k jiným hw problémům jako kernel panic apod. S vhodnou základní deskou můžete mít lepší zkoušenosti.
C3 nakonec skončil v boxu DELL Optiplex GX100, na kterém běží IPcop. Jako SOHO router s pasivním chlazením (proudění vzduchu ve skříni zajišťuje větráček ve zdroji) funguje dobře a spolehlivě již řadu měsíců.
Popis problému CMOV instrukce:Dokument vytvořil: Petr Slansky, 22.11.2006 22:04 | Poslední úprava: Nebezpecna_sit, 27.2.2011 15:06 | Další přispěvatelé: Petr Slansky | Historie změn | Zobrazeno: 1272×
Tiskni
Sdílej: