Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Procesor z rodiny i686 bez podpory volitelné CMOV instrukce. Chybějící podpora CMOV je docela problém, protože Linux a GCC překladač předpokládá, že procesor typu i686 instrukce CMOV podporuje. Prakticky to znamená, že pokus nastartovat jádro pro i686 na VIA C3 končí katastrofou. I když použijete jádro pro i386 (nebo i586), můžete narazit na aplikaci, která je špatně přeložená. Vykonání nelegální instrukce končí katastrofou, reboot nutný.
Procesor by měl být úsporný a vhodný pro energeticky úsporné servery a routery, ale vzhledem k malému rozšíření a zaměření hlavních distribucí na procesory Intel a AMD budete muset řešit nečekané problémy. Také je nevhodný pro aplikace s nároky na výkon (výpočty, hry).
VIA C3 750 (7.5x100) Celeron 533 (8.0x66) 103 265 FP MIPS (Wheatstone) 196 440 INT MIPS (Dhrystone)Vyšší hodnota je lepší, výsledky VIA C3 jsou překvapivě slabé. Také memtest x86+ reportoval velmi slabé výsledky práce s pamětí. Jedinou výhodou tak zůstává nižší spotřeba.
# cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 7 model name : VIA Samuel 2 stepping : 1 cpu MHz : 751.798 cache size : 64 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu de tsc msr cx8 mtrr pge mmx 3dnow bogomips : 1500.77
Překvapivě mi nabootoval se všemi základními deskami, které jsem zkoušel, i když byl identifikován jako Celeron@750MHz. Bohužel Linux kernel (Ubuntu) končil ihned po nahrání do paměti, zřejmě v důsledku provedení neplatné instrukce. Důvodem bylo jádro s podporou i686, které netestuje přítomnost CMOV instrukce. Jak už jsem zmínil, jádro není vše. I při použití jádra i586 nebo i386 vás může překvapit špatně přeložená aplikace.
Systém s VIA C3 nebyl stabilní. To ale může být způsobeno špatnou podporou VIA C3 použitým BIOSem (stará základní deska) spolu s špatně nakonfigurovaným chipsetem. Docházelo také k jiným hw problémům jako kernel panic apod. S vhodnou základní deskou můžete mít lepší zkoušenosti.
C3 nakonec skončil v boxu DELL Optiplex GX100, na kterém běží IPcop. Jako SOHO router s pasivním chlazením (proudění vzduchu ve skříni zajišťuje větráček ve zdroji) funguje dobře a spolehlivě již řadu měsíců.
Popis problému CMOV instrukce:Dokument vytvořil: Petr Slansky, 22.11.2006 22:04 | Poslední úprava: Nebezpecna_sit, 27.2.2011 15:06 | Další přispěvatelé: Petr Slansky | Historie změn | Zobrazeno: 1206×
Tiskni
Sdílej: