Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | v jádře |
Intel XScale PXA270 (@ 416 MHz) RAM 32MB HDD Hitachi 4GB (doporučuji vyměnit za 4GB CF, třeba SanDisk Ultra II) dotykový displej 320*480 SD/SDIO/MMC slot (2GB SD karta mi fungovala) 3.5mm jack, mono reproduktor, mikrofon Wi-Fi, Bluetooth, IrDA
$lsusb Bus 001 Device 025: ID 0830:0061 Palm, Inc. Lifedrive / Treo 650/680 / Tunsten E2/T5/TX / Zire 21/31/72 / Z22
Ohledně zprovoznění GNU/Linuxu viz handhelds.org (nezkoušel jsem).
Pevný disk způsobuje mizernou výdrž na baterie a ještě horší odezvu systému (dokonce při čtení v Pluckeru se zasekává přehrávání hudby na pozadí) -- je vhodné jej nahradit CompactFlash kartou (nefunguje každá, SanDisk Ultra II 4GB CF zpravidla funguje).
Při použití programu Drive Mode (v PalmOS) se po připojení k PC (kabelem/kolébkou) chová pevný disk jako Mass Storage zařízení.
Co se týče synchronizace s GNU/Linuxem, klasické HotSync přes kabel/kolébku je černá magie rozběhnout.
Naštěstí jde synchronizovat přes Wi-Fi. Funkční postup:
net:any
).Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 14.9.2009 22:49 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1204×
Tiskni
Sdílej: