Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
TravelMate 2430 series, Model No. ZL6, 2433NLM
Intel Celeron M 1,5 GHz
Ram 512 MB (2x256 MB Double-bank)/333; L2 Cache 1024 KB
HD pata 40 GB, ATA HTS4240M9AT00, /dev/sda, sběrnice SCSI
Grafická karta SiS 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter, modul Card:SiS old series-based cards
Zvuková karta AC'97, modul snd_intel8x0, alternativní: ali5455, i810_audio, nvaudio
Vypalovačka PHILIPS DVD+-RW SDVD8441 NA /dev/sr0, sběrnice SCSI
Síťová karta SiS900 PCI Fast Ethernet, modul sis900
Dodána výprodejová wifi karta Agere/Orinoco MPCI3A-20/R miniPCI, která se hlásí jako Lucent Technologies WaveLAN/EEE Version 01.01, modul v jádře orinoco_cs
Dodána USB optická myš Genius, modul usbhid
TouchPad SynPS/2 Synaptics, modul Mouse0
AC'97 Modem Controller SiS, modul slamr
Acer.* TravelMate.* , modul Type:laptop
V distribuci Mandriva 2009 Free stačí odklepat instalační proces, rozlišení displaye je 1024x768, ale pouze 16 bitů. Rovněž (asi) nelze použít 3D efekty. Uspání do RAM funguje rovnou, uspání na disk také, ale z disku už mi nejde probudit. Při nastavování wifi karty nabízí panel rovnou použití ndiswrapperu, je potřeba tuto volbu odznačit, pak se použije ovladač v jádru. U PClinuxOS v tomto panelu nelze volbu odznačit a nabízené ovladače hlásí, že nejsou určeny pro toto zařízení, takže karta se nedá nastavit prostým klikáním.
Dokument vytvořil: petrvinar, 29.3.2009 19:17 | Zobrazeno: 1511×
Tiskni
Sdílej: