Dle plánu certifikační autorita Let's Encrypt nově vydává také certifikáty s šestidenní platností (160 hodin) s možností vystavit je na IP adresu.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 14.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Just the Browser je projekt, 'který vám pomůže v internetovém prohlížeči deaktivovat funkce umělé inteligence, telemetrii, sponzorovaný obsah, integraci produktů a další nepříjemnosti' (repozitář na GitHubu). Využívá k tomu skrytá nastavení ve webových prohlížečích, určená původně pro firmy a organizace ('enterprise policies'). Pod linuxem je skriptem pro automatickou úpravu nastavení prozatím podporován pouze prohlížeč Firefox.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.18. Díky 174 přispěvatelům.
Miliardy korun na digitalizaci služeb státu nestačily. Stát do ní v letech 2020 až 2024 vložil víc než 50 miliard korun, ale původní cíl se nepodařilo splnit. Od loňského února měly být služby státu plně digitalizované a občané měli mít právo komunikovat se státem digitálně. Do tohoto data se povedlo plně digitalizovat 18 procent agendových služeb státu. Dnes to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v souhrnné zprávě o stavu digitalizace v Česku. Zpráva vychází z výsledků víc než 50 kontrol, které NKÚ v posledních pěti letech v tomto oboru uskutečnil.
Nadace Wikimedia, která je provozovatelem internetové encyklopedie Wikipedia, oznámila u příležitosti 25. výročí vzniku encyklopedie nové licenční dohody s firmami vyvíjejícími umělou inteligenci (AI). Mezi partnery encyklopedie tak nově patří Microsoft, Amazon a Meta Platforms, ale také start-up Perplexity a francouzská společnost Mistral AI. Wikimedia má podobnou dohodu od roku 2022 také se společností Google ze skupiny
… více »D7VK byl vydán ve verzi 1.2. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána verze 12.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 12.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CreepyLink.com je nový zkracovač URL adres, 'díky kterému budou vaše odkazy vypadat tak podezřele, jak je to jen možné'. Například odkaz na abclinuxu.cz tento zkracovač převádí do podoby 'https://netflix.web-safe.link/logger_8oIlgs_free_money.php'. Dle prohlášení autora je CreepyLink alternativou ke zkracovači ShadyURL (repozitář na githubu), který dnes již bohužel není v provozu.
Na blogu Raspberry Pi byla představena rozšiřující deska Raspberry Pi AI HAT+ 2 s akcelerátorem Hailo-10 a 8 GB RAM. Na rozdíl od předchozí Raspberry Pi AI HAT+ podporuje generativní AI. Cena desky je 130 dolarů.
| Podpora: | částečná |
| Ovladač: | v jádře |
Procesor: AMD Sempron64 3500+ (512 KB L2 cache);RAM 512MB DDR2 667MHz; čipset ATI Xpress 1150; gr. karta - integrovaná Radeon X300 64MB sdílená paměť; HDD 80GB 5400 otáček sata; síťová karta Broadcom 10/100/1000; wifi broadcom a/b/g; mechanika DVD+-RW.
Existuje více verzí pod tímto označením. Líší se výbavou (bluetooth), procesorem (AMD Turion X2), rozlišením displeje, velikostí RAM a disku.
lspci: 00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS480 Host Bridge (rev 10) 00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge 00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge 00:05.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc Unknown device 5a37 00:06.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge 00:12.0 IDE interface: ATI Technologies Inc ATI 4379 Serial ATA Controller (rev 80) 00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80) 00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80) 00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80) 00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 81) 00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc Standard Dual Channel PCI IDE Controller ATI (rev 80) 00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SB450 HDA Audio (rev 01) 00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80) 00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80) 00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration 00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map 00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller 00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control 01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS482 [Radeon Xpress 200M] 02:01.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5788 Gigabit Ethernet (rev 03) 02:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller 02:04.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller 02:04.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD) 02:04.3 Generic system peripheral [Class 0805]: Texas Instruments PCIxx12 SDA Standard Compliant SD Host Controller 30:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4310 UART (rev 01)
/etc/X11/xorg.conf:
Section "Device" Identifier "Card0" Driver "fglrx" Option "VideoOverlay" "on" Option "OpenGLOverlay" "off" BusID "PCI:1:5:0" EndSection Section "Extensions" Option "Composite" "0" EndSection
Zvuková karta:
S jádry verze 2.6.17 a staršími je špatně detekovaná a je třeba přidat do souboru
/etc/modprobe.conftyto 2 řádky:
alias snd-card-0 snd-hda-intel options snd-hda-intel model=hp position_fix=1 enable=yesS jádry verze 2.6.18 a novějšími je detekována správně (pozn.: v *ubuntu 6.10 je i s jádrem 2.6.17 detekována správně, zřejmě díky patchům). Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsem zprovoznil takto:
/etc/X11/Xmodmapjsem přidal následující řádky:
keycode 160 = XF86AudioMutea spuststil program xmodmap:
keycode 174 = XF86AudioLowerVolume keycode 176 = XF86AudioRaiseVolume
# xmodmap /etc/X11/Xmodmap
/home/jmeno_uzivatele/.Xmodmaps obsahem:
keycode 160 = XF86AudioMute keycode 174 = XF86AudioLowerVolume keycode 176 = XF86AudioRaiseVolumeA jeho načtení po přihlášení uživatele pomocí tohoto skryptu:
#!/bin/sh xmodmap /home/venda/.Xmodmapkterý jsem umístil do:
složka_uživatele/.kde/Autostart/tlacitka.sh
Wifi:
Pomocí ndiswrapperu.
Je potřeba ovladač verze 5, s verzí 6 to nechodí.
Obsah ovladačů jsem získal spuštěním instalačky pomocí wine, kdy instalátor rozbalil soubory do složky wine.
A tyto soubory nainstalovat pomocí ndiswrapperu:
# ndiswrapper -i /cesta_k_ovladačům/bcmwl5.inftímto se nainstalovaly ovladače
# ndiswrapper -m- zapsání do konfiguračního souboru
# modprobe ndiswrapper- zavedení ovladačů
Čtečka karet:
S malou pomocí by měla fungovat od jádra 2.6.17:
Upravíme
/etc/modprobe.conf
alias cardreader sdhcinakopírujeme skrypt
init_cardreader.pydo
/usr/binupravíme přístupová práva:
chmod 4711 /usr/bin/init_cardreader.pyzajistíme spouštění skryptu při startu systému:
/etc/rc.local
/usr/bin/init_cardreader.pyupravíme
/etc/fstab:
/dev/mmcblk0p1 /media/card auto noauto,users 0 0restartujem systém.
[2]a pro jiné distribuce je potřeba patřičně upravit obsah skryptu
init_cardreader.py- jde jen o úpravu cest k jednotlivým programům.
V Mandrivě 2007 a SuSE10.2 se mi osvědčil tento postup:
modprobe sdhci modprobe tifm_sd modprobe tifm_core modprobe tifm_7xx1Případně tifm se stáhne zde
Čtečku otisků prstů a firewire jsem nezkoušel.
U tohoto notebooku mám problémy s větráčkem. Buďto nespíná jak má, nebo vůbec. V Archlinuxu a Debianu Etch mám na jedné ploše spuštěný gkrellm, ve kterým jsem nastavil monitorování teploty - s tím se mi větráček spolehlivě reguluje. Při pokusech s *ubuntu 6.10 se větráček reguloval podle teploty "sám". V Opensuse 10.2 raději bootuju s vypnutým acpi, protože tady se mi nespíná spolehlivě ani se spuštěným gkrellmem.
Řešením by mohl být kernel 2.6.21, ve verzi rc2 funguje regulace větráčku správně(i bez čtení teploty z /proc/acpi/thermal_zone/TZ1/temperature) a to dokonce i po probuzení.
U vývojového jádra 2.6.21 rc5 už funguje uspávání naprosto bez problémů a bez nutnosti dalšího patchování. Funguje jak do ram, tak na disk. Také už nedochází k problémům s větráčkem. Několik dní už tuto verzi používám bez restartu. Zatím jsem nezaznamenal nějaké problémy se stabilitou!
Odkazy:
Dokument vytvořil: standik, 19.9.2006 20:59 | Poslední úprava: anyone, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: ParadoX, standik | Historie změn | Zobrazeno: 2614×
Tiskni
Sdílej: