NVIDIA na konci ledna vydala v beta verzi nativního linuxového klienta své cloudové herní služby GeForce NOW. Včera oznámila ukončení beta verze a oficiální podporu Linuxu.
Byla vydána nová verze 3.5.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 33 zranitelností.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 31 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Firma IBM uvedla svůj první mikropočítač Personal Computer před 45 lety, v srpnu 1981. Základní konfigurace modelu 5150 za 1 565 tehdejších dolarů obsahovala desktop s Intel 8088 a 16KB RAM, Color Graphics Adapter a klávesnici. Právě klávesnice Model F/XT vybavené kapacitními spínači, vlivné a s převodníkem dodnes použitelné, připomíná sběratelský web Admiral Shark's Keyboards.
Slovensko odhalilo ruské součástky ve dvou testovaných zařízeních na zjišťování přestupků v silničním provozu a označilo je za bezpečnostní riziko. S odvoláním na vyjádření slovenského Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) to včera oznámil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň ohlásil ukončení spolupráce svého úřadu s dodavatelem části uvedeného systému, slovenskou společností Soitron. Opozice, která na problematické kamery upozornila už dříve, vyzvala k odvolání ministra vnitra.
Dle plánu dnes ve 13:00 proběhne veřejný test eDokladů. Jeho cílem je ověřit připravenost aplikace a související infrastruktury na vysokou souběžnou zátěž před podzimními komunálními volbami.
Byla vydána nová verze 3.47 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.13 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána nová verze 26.1 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Bian-May. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Na akci Made by Google 2026 (YouTube) byla oficiálně představena jedenáctá generace telefonů Pixel s novým čipem Google Tensor G6 a hodinky Pixel Watch 5.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spolu s partnery z dalších zemí připojil ke společnému upozornění (Joint Cybersecurity Advisory) týkajícímu se probíhající kybernetické kampaně skupiny LAUNDRY BEAR zaměřené na uživatele e-mailové platformy Zimbra Collaboration Suite (ZCS) nejméně od července 2025. NÚKIB doporučuje organizacím využívajícím Zimbra Collaboration Suite neprodleně ověřit, zda
… více »| Podpora: | kompletní |
| Ovladač: | v jádře |
| Zastaralý: | ano |
(podle www stránek prodejce)
CPU : Intel Pentium II/400 MHz (modul MMCII) CACHE : 32kB/256kB CHIP SET : Intel 82440BX/ZX RAM : 128 MB SD RAM/100 (32 MB ON BOARD + 2x slot osazen) HD : 10 GB LCD : 13,3"TFT (1024x768/16 mil. barev) VGA : NeoMagic NM2200 256 velikost 2,5 MB Optická mechanika : DVD MATSHITA 2x/20x (výměnná s FDD) PCMCIA : 2x typ II Zvuková karta : Sound Cirrus Logic CS4610 BAT : Li-Ion 10,8V/3200mAh FXM : interní 56kbps Rozhraní : USB 1.1, LPT, RS232, PS/2, IrDA, VGA, zvuk Možnost rozšíření : Port replikátor : USB 1.1, COM, 2x PS/2, VGA, LPT, GAME/MIDI, Ext. FDD
Video
Abychom mohli koukat na filmy, v konfiguračním souboru X11 (zpravidla /etc/X11/xorg.conf) nahradíme Driver "vesa" za Driver "neomagic".
Audio
1) Vypneme QuickBoot v BIOSu. (Do BIOSu se dostaneme tak, že na vypnutém notebooku stiskneme klávesu F1 a držíme ji ve chvíli zapínání. Dostaneme se tam i při rebootu, ale pak se může stát, že nebudou naše nastavení mít na nic vliv.)
2) Zamezíme zavedení modulů, které nechceme.
Do /etc/hotplug.d/blacklist.d/alsa-base přidáme:
cs46xx snd-cs46xx
Do /etc/discover.d/alsa-base přidáme:
skip cs46xx skip snd-cs46xx
3) Pokud používáme debian-based distribuci, můžeme explicitně trvat na použití ALSA místo OSS (nevím jistě, zda je to nutné):
dpkg-reconfigure linux-sound-base
4) Zajistíme, aby se zvukovka po startu systému aktivovala a zavedl se pro ni správný modul. Do /etc/rc.local přidáme:
# aktivace zvukovky echo 'activate' > /sys/devices/pnp0/00:05/resources echo 'activate' > /sys/devices/pnp0/00:06/resources echo 'activate' > /sys/devices/pnp0/00:07/resources # zavedeni modulu /sbin/modprobe snd-cs4236 port=0x530 cport=0x538 irq=5 dma1=1 dma2=0 isapnp=0
CardBus
PCMCIA slot podporuje 32bitové CardBus karty, ovšem u novějších kernelů je třeba bootovat s následujícími parametry:
pnpbios=off pci=noacpi
(Jinak bude kernel vypisovat chybovou hlášku, že příslušný slot cardbus nepodporuje.)
Dokument vytvořil: bhy, 26.12.2006 14:04 | Poslední úprava: |🇵🇸, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: bhy | Historie změn | Zobrazeno: 1524×
Tiskni
Sdílej: