Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Samsung Chromebook Pro, kódové označení CAROLINE
, je ~12palcový chromebook s otočným dotykovým displejem, založený na Intel Sky Lake. Vyrábí se ve variantách s 32GB nebo 64GB interním úložištěm.
Na zařízení běží ChromeOS. Běh linuxových aplikací v kontejnerech (Crostini) zřejmě není oficiálně podporován.
Při prvním spuštění je pro počáteční konfiguraci nutné připojení k Internetu. ChromeOS vyžaduje účet u Google, bez něj je k dispozici pouze velmi omezený „režim hosta“ (mj. si ani nejspíš nelze změnit jeho výchozí nastavení: rozložení klávesnice apod.).
Po povolení vývojářského režimu (Developer Mode) je možné zprovoznit Crouton (linuxová distribuce v chroot
) nebo nainstalovat alternativní firmware (MrChromebox) – a pak provozovat dual-boot s ChromeOS, potažmo ChromeOS zcela nahradit. Alternativní operační systém se instaluje skriptem chrx
.
Co je poněkud otravné, při každém zavádění systému se na chvíli ukáže obrazovka vývojářského režimu (s plným podsvícením displeje) a je nutné stisknout klávesovou zkratku Ctrl+L (Legacy Mode), resp. Ctrl+D spustí ChromeOS.
Přímo pro chromebooky je vyvíjený GalliumOS založený na Ubuntu: GalliumOS 3.0 je Ubuntu 18.04 s upraveným Xfce a ovladači/konfigurací pro hardware chromebooků. Jedná se zvláště o konfiguraci klávesnice (např. zpřístupnění kláves F1 až F12 přes klávesovou zkratku pravý Alt + multimediální klávesy) a konkrétně v případě Intel Sky Lake také zvukového výstupu (bez ní nefunguje mj. 3,5mm jack pro sluchátka). Dotyková obrazovka je ve výchozím stavu funkční, ale kalibrovaná pouze pro prsty, ne pero (to nereaguje). Xfce kromě toho není připravené na obrazovky s vysokým rozlišením.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 24.1.2020 12:13 | Zobrazeno: 772×
Tiskni
Sdílej: