Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Samsung Chromebook Pro, kódové označení CAROLINE
, je ~12palcový chromebook s otočným dotykovým displejem, založený na Intel Sky Lake. Vyrábí se ve variantách s 32GB nebo 64GB interním úložištěm.
Na zařízení běží ChromeOS. Běh linuxových aplikací v kontejnerech (Crostini) zřejmě není oficiálně podporován.
Při prvním spuštění je pro počáteční konfiguraci nutné připojení k Internetu. ChromeOS vyžaduje účet u Google, bez něj je k dispozici pouze velmi omezený „režim hosta“ (mj. si ani nejspíš nelze změnit jeho výchozí nastavení: rozložení klávesnice apod.).
Po povolení vývojářského režimu (Developer Mode) je možné zprovoznit Crouton (linuxová distribuce v chroot
) nebo nainstalovat alternativní firmware (MrChromebox) – a pak provozovat dual-boot s ChromeOS, potažmo ChromeOS zcela nahradit. Alternativní operační systém se instaluje skriptem chrx
.
Co je poněkud otravné, při každém zavádění systému se na chvíli ukáže obrazovka vývojářského režimu (s plným podsvícením displeje) a je nutné stisknout klávesovou zkratku Ctrl+L (Legacy Mode), resp. Ctrl+D spustí ChromeOS.
Přímo pro chromebooky je vyvíjený GalliumOS založený na Ubuntu: GalliumOS 3.0 je Ubuntu 18.04 s upraveným Xfce a ovladači/konfigurací pro hardware chromebooků. Jedná se zvláště o konfiguraci klávesnice (např. zpřístupnění kláves F1 až F12 přes klávesovou zkratku pravý Alt + multimediální klávesy) a konkrétně v případě Intel Sky Lake také zvukového výstupu (bez ní nefunguje mj. 3,5mm jack pro sluchátka). Dotyková obrazovka je ve výchozím stavu funkční, ale kalibrovaná pouze pro prsty, ne pero (to nereaguje). Xfce kromě toho není připravené na obrazovky s vysokým rozlišením.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 24.1.2020 12:13 | Zobrazeno: 834×
Tiskni
Sdílej: