Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
| Podpora: | kompletní |
| Ovladač: | v jádře |
Pekny malinky telefon pro posilani SMS a bezne telefonovani. Pekny modem pro GPRS. Nelibi se mi, ze telefon zvoni potichu a budik take neni resen moc dobre. Ale to jsou funkce ktere modem nepotrebuje..
#lsusb Bus 001 Device 002: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial PortPri pripojeni pomoci serioveho portu neni moznost identifikace.
vice informaci lze o telefonu zjistit pomoci AT prikazu a scmxx udelatka:
# scmxx --version 0.6.3.7 # scmxx --info -d /dev/ttyS2 Accessing device /dev/ttyS2 OK, a modem device is present. Phone related information: Vendor: SIEMENS Model: MT50 Revision: 09 IMEI: xXxXxXxXxXxXxXxXx Battery: 1010% Charset: GSM Time: Sun 09 Mar 2003 02:02:56 CET
Pro pristup k specialnim funkcim telefonu (SMS, telefonni seznam, nastaveni casu, informace o telefonu) funguje program scmxx, ktery lze stahnout z internetu.(treba "scmxx --info -d /dev/ttyS2" vypise informace o mobilu pripojenem k portu COM3)
Vzhledem k tomu, ze pouzivam datovy USB kabel a mam jen 2 standartni seriove porty tak jsem vytvoril tento symbolicky link:
ln -s /dev/usb/tts/0 /dev/ttyS2
kterym priradim seriovy port pro komunikaci s telefonem na COM3. Delam to hlavne kvuli tomu, ze KPPP ma fixni seznam zarizeni a s /dev/usb/tts/0 by se nevyrovnal.
Pro aktivaci GPRS je nutno zadat AT prikaz:
Eurotel: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
T-Mobile Internet: AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz"
T-Mobile Profil: AT+CGDCONT=1,"IP","profil.t-mobile.cz"
Oskar: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Oskarta: AT+CGDCONT=1,"IP","ointernet"
pripojujete se pak na cislo *98*1# anebo *99***1#, nemel by byt zadny rozdil.
Na konektoru telefonu jsou jen signaly TxD, RxD a GND, nejsou tam signaly pro HW rizeni toku dat. Proto je vhodne telefon provozovat v rezimu XON/XOFF. To se aktivuje pomoci AT prikazu \Q1, lze jej pridat do inicializacniho retezce:
AT\Q1+CDGCONT=1,"ip","APN"
Muj datovy kabel ma jen signaly Rx (pin5), TX (pin6) a GND (pin1). Ale nasel jsem na internetu, ze telefon ma na konektoru i signaly CTS (pin8) a DCD (pin7).
Mobil dokaze komunikovat rychlosti az 115200 bps, pro vyuziti vsech moznosti 4+1 timeslotu je 115200 nutnosti.
Pekny navod pro zacatecniky: http://mobil.idnes.cz/tipy-triky/gprsnastavenis45030410.html
Zkusenejsi najdou zajimave informace zde: http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/3923
Projdete si diskuse pod clanky!!
Problem je v GPRS rezimu nonstop, nejak zlobi rizeni nabijeni baterky, mobil nabijecku nepripoji a necha baterku uplne vybit, a mobil se vypne. Tak se chova aspon firmware 09 i 17. Tento mobil neni moc dobry pro trvale narocne pripojeni k internetu, firmware telefonu pri velkych zatezich telefon vypina.
MT50 je ze vsech Siemensu vhodnych na GPRS ktere mi prosly rukama nejlevnejsi a relativne stabilni. Firma www.gsmcables.cz prodava USB kabely s nabijenim rizenym mikroprocesorem, ktere snad dokazi prodlouzit dobu mezi samovolnym vypnutim telefonu.
Pro dobrodruhy znale v elektronice mam jine reseni. Sehnal jsem opotrebovanou baterku, kterou jsem OPATRNE rozebral. Je to zmena nevratna, krabicka je lepena! Ziskal jsem tak elektroniku Li-Ion baterie a krabicku. Odstrihnul jsem puvodni Li-Ion clanek od elektroniky v baterii a misto nej pripojil z externiho zdroje (LM317) napeti 4.2V. Tak vznikla "nekonecna" baterka. Krabicku baterie, ze ktere nyni couha kablik jsem slepil lepici paskou. Hotovo! Problem je vyresen ale jen castecne, mobil se i tak vypina (chyba v firmware). Nicmene, pokud dlouhodobe nepresahne datovy tok (download) cca 4200Bps, tak mobil muze bezet pripojeny i nekolik dni. MT50 s firmwarem 17 a nekonecnou baterii dokazal stahnout nekolik CD s distribuci Mandrake Linuxu. Jen se nesmi stahovat na 100%, to mobil dlouhodobe neudycha a vypne se.
NERUCIM ZA SKODY VZNIKLE POUZITIM TOHOTO NAVODU!
Dokument vytvořil: Petr, 9.4.2003 21:42 | Poslední úprava: iZaak, 27.2.2011 15:07 | Další přispěvatelé: Redakce, Petr Slansky | Historie změn | Zobrazeno: 1319×
Tiskni
Sdílej: