Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Pro zprovoznění síťovky stačí natáhnout modul skge, případně starou verzi sk98lin (volba v jádře Marvell Yukon chipset).
Zvuková karta jede přes ALSA (volba v jádře VIA 82C686A/B, 8233 South Bridge). Pozor, kromě pcm a master kanálu musíte v alsamixeru zesílit i "VIA DXS" kanál, jinak nic neuslyšíte.
Řadič VIA PATA funguje bez problémů s volbou VIA82CXXX chipset support. Řadič Promise PATA funguje až od jádra 2.6.21, na starší jádra (od 2.6.14) je nutné aplikovat patch libata.
Pro zprovoznění SATA disku stačí při kompilaci jádra vybrat podporu SCSI a VIA SATA support, respektive Promise SATA TX2/TX4 support. Uspání do paměti je však podporováno pouze ovladačem VIA SATA, v případě ovladače Promise SATA Linux vytuhne, jakmile se po probuzení pokusí o přístup k disku. RAID nepoužívám, takže netuším, je-li jeho zprovoznění možné.
USB šlape bez problémů. Podporu pro IEE1394 jsem sice zakompiloval, ale nemám ji s čím vyzkoušet.
FireWire někdy nejde vypnout, takže doporučuji přidat modul do jádra. (Snad to vyřeší BIOS.)
APIC se zřejmě nedá vypnout a tak budete mít zřetězené USB, AGP, sound a FireWire na jednom IRQ. To je také důvod proč je lepší mít podporu pro FireWire nainstalovanou. Pokud se pokusíte vyhradit přerušení pro grafiku, deska obvykle zamrzne a pomůže pouze flash.
Dále na té desce nejede defaultně 4bank interleave. Chce to vzít editor biosu a změnit si patřičnou hodnotu registru u položky BankInterleave Enabled z 2B na 4B - trochu se snažte.
Deska se jeví mimořádně stabilně i pod 64bit distrem.
Desky se dodávají podle stáří výroby s různým BIOS.
Pro podporu procesorů s jádrem Winchester (90 nm) je nutné přeflashovat BIOS. Deska s původním BIOSem s procesorem s jádrem Winchester ani nenaběhne. Dokonce ani nepípá, že se jí něco nelíbí. BIOS se musí preflashovat na procesoru s jádrem Newcastle (130 nm), takže si to nechte udělat od prodejce.
Desku, která nepodporuje Wichestery, snad už nenajdete. Ovšem dnes se dodávají nová jádra Venice a brzo bude nová revize Venice.
Ta deska podporuje Venice jádro od biosu 11. A novou revizi Venice bude podporovat nejspíš od 15. Je dost možné že se vám ta deska doma nerozjede, protože dnes už se hodně dodávají Athlon 64 s jádrem Venice.
Následující postup je snadný, rozhodně snadnější než shánět staré CPU.
Vyjměte bios z desky a dejte si ho do toho stříbrného antistatického pytlíčku od nějaké karty. Stáhněte si program uniflash a nejnovější (I BETU) bios pro tu desku. A sežeňte někoho kdo má bios v patici a stejného pouzdra. Pokud jste zastánci ASUSu má to i Vaše stará ASUSka.
Bios ze staré ASUSky povytáhnete a nastartujete systém. Klidně prstem regulujte přítlak. Přehodíte chipy a tentokrát ten chip tam raději domáčkněte víc. Uniflashem do toho chipu nahrajete bios který potřebujete a je vymalováno. Vypnete, přehodíte zpět chipy a zapnete svou A8V.
Nesnažte se shánět starý procík. Tento postup je obvykle schůdnější pokud zrovna nepracujete ve skladu HW. Samozřejmě se seznamte s ovládáním programu UNIFLASH. BDFLASH i AMIFLASH mi odmítl flashování provést.
Pokud zrovna nemáte svetr z něčeho co produkuje statickou elektřinu a podobně, je tento postup i bezpečný. Dělal jsem to u Xkrát.
Mimo jiné mi deska jede s 266-270 fsb stabilně. Víc se jí nechce. FSB lock funguje dobře.
Dokument vytvořil: Ritchie, 17.11.2004 14:00 | Poslední úprava: Ritchie, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: kayman, Ivanhoej | Historie změn | Zobrazeno: 1932×
Tiskni
Sdílej: