Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Pro zprovoznění síťovky stačí natáhnout modul skge, případně starou verzi sk98lin (volba v jádře Marvell Yukon chipset).
Zvuková karta jede přes ALSA (volba v jádře VIA 82C686A/B, 8233 South Bridge). Pozor, kromě pcm a master kanálu musíte v alsamixeru zesílit i "VIA DXS" kanál, jinak nic neuslyšíte.
Řadič VIA PATA funguje bez problémů s volbou VIA82CXXX chipset support. Řadič Promise PATA funguje až od jádra 2.6.21, na starší jádra (od 2.6.14) je nutné aplikovat patch libata.
Pro zprovoznění SATA disku stačí při kompilaci jádra vybrat podporu SCSI a VIA SATA support, respektive Promise SATA TX2/TX4 support. Uspání do paměti je však podporováno pouze ovladačem VIA SATA, v případě ovladače Promise SATA Linux vytuhne, jakmile se po probuzení pokusí o přístup k disku. RAID nepoužívám, takže netuším, je-li jeho zprovoznění možné.
USB šlape bez problémů. Podporu pro IEE1394 jsem sice zakompiloval, ale nemám ji s čím vyzkoušet.
FireWire někdy nejde vypnout, takže doporučuji přidat modul do jádra. (Snad to vyřeší BIOS.)
APIC se zřejmě nedá vypnout a tak budete mít zřetězené USB, AGP, sound a FireWire na jednom IRQ. To je také důvod proč je lepší mít podporu pro FireWire nainstalovanou. Pokud se pokusíte vyhradit přerušení pro grafiku, deska obvykle zamrzne a pomůže pouze flash.
Dále na té desce nejede defaultně 4bank interleave. Chce to vzít editor biosu a změnit si patřičnou hodnotu registru u položky BankInterleave Enabled z 2B na 4B - trochu se snažte.
Deska se jeví mimořádně stabilně i pod 64bit distrem.
Desky se dodávají podle stáří výroby s různým BIOS.
Pro podporu procesorů s jádrem Winchester (90 nm) je nutné přeflashovat BIOS. Deska s původním BIOSem s procesorem s jádrem Winchester ani nenaběhne. Dokonce ani nepípá, že se jí něco nelíbí. BIOS se musí preflashovat na procesoru s jádrem Newcastle (130 nm), takže si to nechte udělat od prodejce.
Desku, která nepodporuje Wichestery, snad už nenajdete. Ovšem dnes se dodávají nová jádra Venice a brzo bude nová revize Venice.
Ta deska podporuje Venice jádro od biosu 11. A novou revizi Venice bude podporovat nejspíš od 15. Je dost možné že se vám ta deska doma nerozjede, protože dnes už se hodně dodávají Athlon 64 s jádrem Venice.
Následující postup je snadný, rozhodně snadnější než shánět staré CPU.
Vyjměte bios z desky a dejte si ho do toho stříbrného antistatického pytlíčku od nějaké karty. Stáhněte si program uniflash a nejnovější (I BETU) bios pro tu desku. A sežeňte někoho kdo má bios v patici a stejného pouzdra. Pokud jste zastánci ASUSu má to i Vaše stará ASUSka.
Bios ze staré ASUSky povytáhnete a nastartujete systém. Klidně prstem regulujte přítlak. Přehodíte chipy a tentokrát ten chip tam raději domáčkněte víc. Uniflashem do toho chipu nahrajete bios který potřebujete a je vymalováno. Vypnete, přehodíte zpět chipy a zapnete svou A8V.
Nesnažte se shánět starý procík. Tento postup je obvykle schůdnější pokud zrovna nepracujete ve skladu HW. Samozřejmě se seznamte s ovládáním programu UNIFLASH. BDFLASH i AMIFLASH mi odmítl flashování provést.
Pokud zrovna nemáte svetr z něčeho co produkuje statickou elektřinu a podobně, je tento postup i bezpečný. Dělal jsem to u Xkrát.
Mimo jiné mi deska jede s 266-270 fsb stabilně. Víc se jí nechce. FSB lock funguje dobře.
Dokument vytvořil: Ritchie, 17.11.2004 14:00 | Poslední úprava: Ritchie, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: kayman, Ivanhoej | Historie změn | Zobrazeno: 1867×
Tiskni
Sdílej: