Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ovladač: | v jádře |
insmod scsi_mod isnmod sg insmod ide-scsiHOWTO
lsmod, cdrecord -scanbus, /proc/ide/hdb/driver, hdparm -iI /dev/hdbbenchmark:
hdparm -tT /dev/hdb, kopirovani dlouheho souboru v mc Velmi rychla mechanika, cte stejne rychle jako pali. Spolehliva, byt pri vysokych otackach pomerne hlucna. Pri pokusu o mount spatne vypaleneho media (nefixovaneho multisession RW) se nepodaril eject ani killnuti mountu => reboot. Cena cca 3000,- (Jan 2003) Pri provozu na debian 3.0r0 s cdrecord-1.10-7 a mkisofs-1.10-7 se nedari dosahnout rychlosti vyssich, nez u starsiho modelu W540E, tj. write 40, rewrite 12. Vytah z benchmarku na cdrinfo.com: Zmena chipsetu oproti W540E ze SANYO na MediaTek MT1508E. Buffer je mensi, nez u nekterych jinych modelu TEAC. Zapisuje metodou Zone-CLV (constant linear velocity), do 66 minut rychlost linearne roste az na 47.69x => prumerna rychlost = 38.56x. Doba vypalovani 80min CD-R je cca 2:30. Rozdil oproti soucasnym 52x vypalovackam je v radu jednotek sekund. Pri vyssich rychlostech ma vyssi chybovost v ramci samoopravnych kodu. (testovano pod Win)
Dokument vytvořil: Jiri Bajer, 10.1.2003 14:24 | Zobrazeno: 745×
Tiskni
Sdílej: