Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jde o lepší kompakt, bez hledáčku, s 5x opt. a 4x digitálním zoomem - v kombinaci dovoluje 20-ti násobné zvětšení !!! Díky stabilizátoru (digitálnímu) umožňuje i při tomto zvětšení ostrý snímek, alespoň za jasného počasí.
Ještě jej stále testuji, ale zdá se že potřebám i mně jako náročnějšího uživatele na skladnost, pohotovost a univerzálnost bude plně vyhovovat. Bohužel to vypadá, že v netových popisech výrobku je chybně uvedený rozsah ISO (80-3.200), neboť zatím vidím jen rozsah 64-640 ISO a to i dle manuálu. I tak zvládá i horší světelné podmínky, neboť ISO v digitálech není zcela totožné s ISO u klas. filmů..., což platí i o cloně. Samozřejmostí je vestavěný blesk (není možnost připojení externího) a kabel na promítání snímků + videosekvencí AVI v TV (A/V vstup). Nevýhodou bude pak snížená pohotovost k provozu v mrazivém počasí (0 a méně ˚C).
Paměťová karta xD se 2GB v ceně kolem 350,- dovoluje uložit více než 400 fotek v 8 MPix rozlišení a v lepší (FINE) kvalitě. Standard kvalita = dvojnásobné množství fotek. Pochopitelně je možnost i několika dalších formátů, např FullHD. Na dvojici alkalických baterií jsem exponoval 75 snímků, různých, s bleskem, zoomem, nočních atp.
Přístroj je nyní ještě stále v prodeji, v Brně zakoupen za výprodejovou cenu 2.490,-
USB mass storage
Vypnutý fotoaparát připojte přes USB (raději na přímo, bez rozbočovače) k zapnutému PC. Přístroj se zapne a nabídne menu. stiskněte OK v řádku Přenos do PC a ihned se spustí Konqueror v adresáři /mnt/removable.
Nyní kopírujte fotky do PC a po skončení zavřete Konqueror.
V konzoli zadejte: umount /mnt/removable. Je-li kontrolka na fotoaparátu ještě svítící, vypněte celý přístroj.
Odpojte jej. Při přenosu je vysoká spotřeba energie z baterií.
V závorce uvedené 2 další typy Olympusů: jsou tu proto, že postupy i parametry budou pravděpodobně shodné s X-840. Je to uvedeno v českém návodě a také v datech EXIF (popis parametrů pořízených snímků, viditelný jen v některých editorech).
Ale zaručit to úplně nemohu. I já se dlouho rozmýšlel, kterou značku z toho nepřeberného množství zvolit, ale Olympus je prezentován jako lídr USB mass storage, takže bezovladačového nainstalování HW. A předpoklad mi (alespoň u tohoto typu), vyšel...
Doplnění - Po několikaměsíčním provozu jsem zjistil pár nevýhod: Karty xD končí ve výrobě, je třeba se jimi předzásobit. Na jednu se však vejde více než 500 fot (nejvyšší rozlišení i kvalita). Blesk často bezdůvodně probleskne, i když fotíte třeba krajinu kde to nemá efekt. Nelze vypnout v předvolbách! Po soumraku, když ještě oči dost dobře vidí, odmítá při delších časech závěrky (1/2 s?) exponovat. A baterií je dobré s sebou nosit 2 sady a prohazovat je, zvláště když "dojíždějí". Déle tak vydrží, asi na 120 snímků...
Dokument vytvořil: hornet64, 30.4.2009 14:20 | Poslední úprava: hornet64, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1257×
Tiskni
Sdílej: