V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jde o lepší kompakt, bez hledáčku, s 5x opt. a 4x digitálním zoomem - v kombinaci dovoluje 20-ti násobné zvětšení !!! Díky stabilizátoru (digitálnímu) umožňuje i při tomto zvětšení ostrý snímek, alespoň za jasného počasí.
Ještě jej stále testuji, ale zdá se že potřebám i mně jako náročnějšího uživatele na skladnost, pohotovost a univerzálnost bude plně vyhovovat. Bohužel to vypadá, že v netových popisech výrobku je chybně uvedený rozsah ISO (80-3.200), neboť zatím vidím jen rozsah 64-640 ISO a to i dle manuálu. I tak zvládá i horší světelné podmínky, neboť ISO v digitálech není zcela totožné s ISO u klas. filmů..., což platí i o cloně. Samozřejmostí je vestavěný blesk (není možnost připojení externího) a kabel na promítání snímků + videosekvencí AVI v TV (A/V vstup). Nevýhodou bude pak snížená pohotovost k provozu v mrazivém počasí (0 a méně ˚C).
Paměťová karta xD se 2GB v ceně kolem 350,- dovoluje uložit více než 400 fotek v 8 MPix rozlišení a v lepší (FINE) kvalitě. Standard kvalita = dvojnásobné množství fotek. Pochopitelně je možnost i několika dalších formátů, např FullHD. Na dvojici alkalických baterií jsem exponoval 75 snímků, různých, s bleskem, zoomem, nočních atp.
Přístroj je nyní ještě stále v prodeji, v Brně zakoupen za výprodejovou cenu 2.490,-
USB mass storage
Vypnutý fotoaparát připojte přes USB (raději na přímo, bez rozbočovače) k zapnutému PC. Přístroj se zapne a nabídne menu. stiskněte OK v řádku Přenos do PC a ihned se spustí Konqueror v adresáři /mnt/removable.
Nyní kopírujte fotky do PC a po skončení zavřete Konqueror.
V konzoli zadejte: umount /mnt/removable. Je-li kontrolka na fotoaparátu ještě svítící, vypněte celý přístroj.
Odpojte jej. Při přenosu je vysoká spotřeba energie z baterií.
V závorce uvedené 2 další typy Olympusů: jsou tu proto, že postupy i parametry budou pravděpodobně shodné s X-840. Je to uvedeno v českém návodě a také v datech EXIF (popis parametrů pořízených snímků, viditelný jen v některých editorech).
Ale zaručit to úplně nemohu. I já se dlouho rozmýšlel, kterou značku z toho nepřeberného množství zvolit, ale Olympus je prezentován jako lídr USB mass storage, takže bezovladačového nainstalování HW. A předpoklad mi (alespoň u tohoto typu), vyšel...
Doplnění - Po několikaměsíčním provozu jsem zjistil pár nevýhod: Karty xD končí ve výrobě, je třeba se jimi předzásobit. Na jednu se však vejde více než 500 fot (nejvyšší rozlišení i kvalita). Blesk často bezdůvodně probleskne, i když fotíte třeba krajinu kde to nemá efekt. Nelze vypnout v předvolbách! Po soumraku, když ještě oči dost dobře vidí, odmítá při delších časech závěrky (1/2 s?) exponovat. A baterií je dobré s sebou nosit 2 sady a prohazovat je, zvláště když "dojíždějí". Déle tak vydrží, asi na 120 snímků...
Dokument vytvořil: hornet64, 30.4.2009 14:20 | Poslední úprava: hornet64, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1327×
Tiskni
Sdílej: