Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | dodává někdo jiný |
Adresa ovladače: | http://mxhaard.free.fr/ |
lsusb: 046d:092f Logitech, Inc.
Zdrojové kódy V4L1 ovladače gspcav1 lze stáhnout z http://mxhaard.free.fr/. Pro úspěšný překlad je nutné zahrnout do jádra podporu V4L1. V distribucích se balík jmenuje podobně. Tento ovladač zajišťuje kompletní dekódování obrazu do RGB.
Tento ovladač se již nevyvíjí, poslední verze je gspcav1-20071224 a proti novějším jádrům nelze přeložit.
#pacman -S gspcav1 #modprobe gspca
Zapnout nějaký prohlížeč videa(xawtv -c /dev/video), možná ještě bude potřeba předělat práva na /dev/video a /dev/video0 na root:video a přidat svého uživatele do skupiny video
#urpmi dkms-gspcav1
To je vše. Kameru stačí už jen připojit.
Do Linuxu 2.6.27 byl začleněn balík ovladačů GSPCA. Pro tuto kameru jsou relevantní konfigurační volby CONFIG_USB_GSPCA a CONFIG_USB_GSPCA_SPCA561, které vyrobí moduly gspca_main a gspca_spca561.
Tento ovladač má kromě VL41 i V4L2 rozhraní, ale mně (2.6.31.6) mplayer s V4L2 padal.
Ovladač z Linusova jádra pro tuto kartu pouze zpřístupňuje syrový proud dat ve formátu Bayer RGB, což znamená, že kromě ovladače je nutný převod do obvyklejšího formátu v uživatelském prostoru. K tomuto účelu slouží balík libv4l, který obsahuje dvě knihovny: /usr/lib/libv4l/v4l1compat.so a /usr/lib/libv4l/v4l2convert.so. První je třeba přes proměnnou LD_PRELOAD vnutit V4L1 aplikaci, druhou knihovnu zase V4L2 programu. Případně aplikace může sama o své vůli používat knihovny z tohoto balíku namísto přímého přístupu k V4L zařízení.
$ LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so mplayer tv:// -tv driver=v4l:width=352:height=288:outfmt=rgb24:device=/dev/video0:noaudio
nebo
$ LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so mplayer tv:// -tv driver=v4l2:outfmt=rgb24
Za tu cenu (u mě zadarmo ) dobrá webkamera, akorát nefunguje tlačítko na dělání fotek, ale to nepovažuji za závažnou nefunkčnost.
Dokument vytvořil: bazil, 15.10.2006 02:10 | Poslední úprava: petr_p, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: hank, Ivanhoej | Historie změn | Zobrazeno: 3019×
Tiskni
Sdílej: