Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
První populární DIY ergonomická klávesnice, vyvinutá a zdokumentovaná v letech 2011-2012 uživatelem Dox s přispěním dalších členů komunity na fóru GeekHack. Původní dokumentace je archivována na stránkách ergodox.io a příslušných repozitářích na GitHubu.
Původní klávesnici prodával MassDrop jako DIY sadu (od roku 2013), poté také MechanicalKeyboards.com, FalbaTech či Profet Keyboards jako DIY sadu, volitelně sestavenou.
Tovární výrobu kompletní klávesnice začala firma ZSA pod označením ErgoDox EZ, ale pouze první revize (2015), která nemá podsvícení ani hotswap sokety, je zcela kompatibilní s původním designem.
Další produkty sice mají stejné fyzické rozložení kláves (ve verzi se 76 klávesami), ale implementace elektroniky se liší: ErgoDone, HotDox, Infinity ErgoDox, pozdější revize ErgoDox EZ,…
Nedostatky původního návrhu (např. problematický blok kláves pro palec) motivoval komunitu k vytvoření mnoha dalších klávesnic, např. Redox (DIY) či Keyboardio Model 01.
Závisí na použitém firmwaru. Zde např. sestavení původního firmwaru (autor Ben Blazak):
$ lsusb Bus 002 Device 006: ID 1d50:6028 OpenMoko, Inc. Teensy 2.0 Development Board [ErgoDox Keyboard]
Původní klávesnice používá řadič Teensy 2.0. Firmware se do něj nahrává nástrojem Teensy Loader, viz instrukce na příslušné stránce. Firmware lze použít různý, nejmodernější je QMK.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 6.4. 00:12 | Zobrazeno: 190×
Tiskni
Sdílej: