Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | dodává někdo jiný |
Digitální osciloskop, ve srovnání s podobnými přístroji stejných parametrů relativně levný. Schopnostmi odpovídá ceně, pro amatérské použití a pro mou zálibu v osmibitových počítačích naprosto s přehledem dostačující.
Kompletnější parametry na webu výrobce http://www.owon.com.cn/eng/pdsSeries.asp.
Testováno 2010-05-31 pod Gentoo s jádrem Vanilla 2.6.31.6 a verzí ovladače 0.2.
Osciloskop se na USB identifikuje korektně - doplním později.
Na starších jádrech 2.6.20.x se identifikuje jen jako
Bus 003 Device 002: ID 5345:1234
Dodávaný obslužný software funguje ve Wine, kromě stahování dat z osciloskopu, což je bohužel naprosto zásadní.
Aktuálně existuje obslužný program od Michaela Murphyho, založený na analýze komunikace jiné verze osciloskopu. Michael Murphy napsal funkční ovladač, kterým už ve verzi 0.2 bylo možné vcelku bez problémů stahovat data.
Dokud nebude ovladač zcela dokončen, tak lze buď data visualizovat v původním softwaru, nebo konvertovat s drobnými úpravami ve zdrojovém kódu podle nastavení osciloskopu.
Aktuálně je projekt k dispozici na sourceforge a probíhá další vývoj.
Z poznámky jsem odsud odstranil info o tehdejším ne příliš vstřícném postoji výrobce. Díky částečně hotovému ovladači a určité popularitě výrobků Owon mezi domácími elektroniky se přístup velmi výrazně zlepšil. Letos jsem od výrobce získal dokumentaci komunikačního protokolu a poslal jsem ji autorovi provizorního ovladače, který dále s Owonem komunikuje. Dokumentace vysvětluje prakticky vše, co je potřeba k dokončení ovladače pro Linux.
Lze tedy očekávat, že brzy bude k dispozici ovladač plně funkční.
Dokument vytvořil: Pavel Čejka, 7.10.2007 21:25 | Poslední úprava: Pavel Čejka, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 2974×
Tiskni
Sdílej: