abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 494 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Logitech TrackMan Marble (T-BC21)

    Technické parametry

    středně velký symetrický „prstový“ trackball

    • USB, zpětně kompatibilní s PS/2 (starší verze se jmenovala Marble Mouse a některé varianty podporovaly pouze PS/2)
    • celkem 4 tlačítka (na každé straně dvě)
    • asi 40mm koule, tříbodová ložiska
    • optický senzor (údajně 300 dpi)

    Identifikace pod Linuxem

    $ lsusb
    Bus 001 Device 007: ID 046d:c408 Logitech, Inc. Marble Mouse (4-button)

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Zapojit a používat.

    Velká tlačítka se hlásí jako primární a sekundární, malá jako „zpět“ a „vpřed“. Chybí nativní mechanismus pro posouvání (kolečko nebo ekvivalent).

    Konfigurace pro levoruké použití (prohození levých a pravých tlačítek) s emulací posouvání (při přidrženém tlačítku se točení kuličky chová jako posouvání kolečkem):

    $ cat /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-marblemouse.conf
    Section "InputClass"
            Identifier  "Marble Mouse"
            MatchProduct "Logitech USB Trackball"
            MatchIsPointer "on"
            MatchDevicePath "/dev/input/event*"
            Driver "evdev"
    
            Option "ButtonMapping" "3 2 1 4 5 6 7 9 8"
            Option "EmulateWheel" "true"
            Option "EmulateWheelButton" "9"
            Option "ZAxisMapping" "4 5"
            Option "XAxisMapping" "6 7"
            Option "Emulate3Buttons" "true"
    EndSection

    zdroj: wiki Arch Linuxu a Ubuntu

    Poznámka

    Podobný trackball je Kensington Orbit: liší se mírně tvarem (širší, kratší) a počtem tlačítek (dvě místo čtyř, existuje verze s „kolečkem“).

    Předchůdce (Marble Mouse) se lišil tmavšími tlačítky s tužšími mikrospínači (značka jiná než Omron), které měly delší životnost.

    Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 17.1.2012 19:58 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 28.4.2019 21:37 | Historie změn | Zobrazeno: 1098×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.