Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Podpora: | částečná |
Ovladač: | dodává výrobce |
Adresa ovladače: | http://solutions.brother.com/linux/en_us/index.h.. |
Zařízení obsahuje barevnou oboustrannou laserovou tiskárnu, barevný scanner s automatickým podavačem a oboustranným scannováním a na počítači nezávislou kombinovanou funkci kopírování. Všechny mají maximální velikost „A4“ (na šířku letter, na délku legal).
Tisk by měl být možný přes protokoly LPR, IPP, HTTP. Jazyk tisku může být PostrScript, BRScript (binární PostScript), PCL-5 a čistý (asi ASCII) text.
Stav tiskárny lze monitorovat přes SNMP.
Základní konfiguraci lze provést přes ovládací panel, kompletní (?) konfiguraci přes HTTP(S) nebo telnetové rozhraní.
Síťová komunikace funguje přes IPv4 i IPv6, vestavěný packetový filtr umí jen IPv4.
Zařízení má ethernetové a USB rozhraní. USB jsem nezkoušel, takže se jím zde nebudu zabývat.
Ethernetová adresa začíná 00:80:77.
Já jsem v CUPS použil protokol LPD, jméno fronty POSTSCRIPT_P1 a naimportoval jsem soubor PPD od výrobce.
Funguje černobílý, barevný, oboustranný tisk.
Výrobce má „svůj vlastní“ ovladač, ale co je to zač a jestli je lepší, jsem nezjišťoval.
Výrobce dodává ovladače pro SANE. Pro toto zařízení je určen ovladač brscan2. Výrobce nabízí předkompilované balíčky pro Debian a pro Red Hat pro i386 a amd64.
Soubory z balíku stačí vykopírovat do kořene, do souboru /etc/sane.d/dll.conf připsat řádek brother2 a zaregistrovat zařízení příkazem brsaneconfig2 -a name=NÁZEV_ZAŘÍZENÍ_V_SANE model=DCP-9045CDN ip=IP_ADRESA
. Pak je již zařízení dostupné všem aplikacím, které umí SANE.
Funguje vše, ale v každé aplikaci s jinými chybami. Například xsane ignoruje data zadní strany při oboustranném scannování. Oboustranný scan umí nástroj scanadf nebo scanimage, ale ten si zase vymýšlí délku stránky. Velikost stránky je nutné ručně zadat.
Zjistil jsem, že při oboustranném barevném scanu při poslední stránce spadne proprietární ovladač na SEGFAULT. Při jednostranném nebo ne-barevném scanování se tato chyba neprojevuje. Proto podporu hodnotím jako částečnou.
Protože část balíku s ovladači je GPL, část pod otevřenou licencí výrobce a část proprietární, existují zdrojové kódy staršího data. Způsob překladu je rozebrán v Gentoo bugzille jako chyba č. 115381.
U tisku (jak ve Windows, tak i v Linuxu) je vodorovný směr trochu sražený (200:199), je zarovnaný k levému okraji. Svislý směr je vystředěný. Tisknutelná oblast má asi 4mm okraj ze všech stran na papíru velikosti A4. Doufám, že s tím něco udělám ruční úpravou PPD.
Při oboustranném scanu se zadní stránky vrací otočené vzhůru nohama. Je to dáno způsobem, jak scanner pracuje s papírem, ovladač data softwarově neotáčí. Myslím, že ve Windows se o to ovladač stará.
Zařízení má na sobě tlačítko Scan, kterým lze ze zařízení zavolat program na počítači. Tato funkce používá transportní protokol UDP, výrobce k tomu dodává obslužného démona, ale nezkoušel jsem ho. Rovněž je možné nahrát scan na FTP server.
Dokument vytvořil: petr_p, 11.7.2009 17:25 | Poslední úprava: petr_p, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 912×
Tiskni
Sdílej: