Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Adresa ovladače: | http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html |
Černobílá laserová tiskárna a kopírka, barevný skener, připojení USB a LAN. Další informace na stránkách výrobce.
PDL-based printer (non-host)
Podporované tiskové jazyky: PCL5, PCL6, Postscript level 3
USB: Bus 002 Device 002: ID 03f0:0a01 Hewlett-Packard
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Připojeno pomocí LAN.
Tiskárna ovládá Postscript Level 3, lze použít obecný ovladač postritpové tiskárny spolu s PPD souborem.
V Opensuse nalistovat tiskárnu v Yastu, nastavit IP adresu a port 9100 a zvolit jeden z doporučených jazyků. Na výběr jsou Postcript, Foomatic/Postscript, Foomatic/hpijs.... V Mandrivě je postup podobný.
Osobně jsem zkoušel Postscript a tiskne okamžitě. Scanner v tomto momentě nedosažitelný.
Bez ohledu na distribuci lze zprovoznit tiskárnu i scaner jednoduše pomocí HPLIP. (testováno s HPLIP 2.8.12) Po otevření HP device manager connection wizard po zadání adresy okamžitě najde tiskárnu, rozpozná model a nabídne instalaci potřebného binárního plug-inu. Vše je automaticky nakonfigurováno. HP device manager indikuje všechny informace o tiskárně včetně stavu toneru. Jediný malý problém je se scanerem.
Xsane ani Kooka scaner nevidí, ale v HP device manager v záložce Actions je položka Scan, a jejím prostřednictvím se Xsane spustí, scaner vidí, a scanovat jde bez jakýchkoli problémů. možná že v jiných distribucích tento problém nebude. Zatím jsem neměl čas ověřit.
V Debianu etch při spuštění xsane 0.991 vyskočí dotaz, ke kterému skeneru se připojit, předpokladem je samozřejmě nainstalovaný HPLIP.
Dobře vybavené multifunkční zařízení za rozumnou cenu vhodné pro sdílení po síti v domácnosti či kanceláři. Ovládá PDL jazyky včetně Postscript level 3. Malou nevýhodou je, že k provozu Scaneru je třeba nechat HPLIP stáhnout binární plug-in. K tisku pochopitelně není potřeba. Pro Linux naprosto bezproblémové zařízení s příkladnou podporou.
Nezkoušel jsem USB připojení.
Dokument vytvořil: neo.taa, 23.1.2009 07:56 | Poslední úprava: rincewind, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: M1522n | Historie změn | Zobrazeno: 2536×
Tiskni
Sdílej: