Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Zastaralý: | ano |
parallel:/dev/lp0(Paralelní port #1 | Hewlet Packard HP DeskJet 400)
CLASS:PRINTER; MODEL:HP DeskJet 400; MANUFACTURER:Hewlett-Packard; DESCRIPTION:HP DeskJet 400 Printer; COMMAND SET:PCL,C32;
Zprovoznění v Kubuntu Breezy (kde/cups):
Průvodce ze Správce tisku přes menu Přidat | Přidat tiskárnu/třídu. Vybrat lokální tiskárnu a pak tu detekovanou na paralelním portu. Při výběru ovladačů ve zmíněném průvodci lze vybrat z několika možností, ovladače gimp-print mají asi nejlepší kvalitu (ale jsou nejpomalejší) pro tisk obrázků, pro běžný tisk se mi nejlíp osvědčily základní hpijs ovladače. Ovladače (ppd soubory) jsou co vím v balíčcích hp-ppd, hplip-ppds, cupsys-driver-gimpprint-data. Tisk možný jak barevně, tak černobíle.
Starší verze této části článku od jiného autora - RedHat:
V RedHatu existuje pod X-window printtool, kde se dá tiskárna přímo nalézt. Tuším, že barevný tisk není podporován, jinak OK. Toto nastavení je pro grafický režim (gs,netscape,lyx,..)
a způsobí vlastně nastavení filtru
pro ghostscript.
V textovém terminálu se pomocí klasických prográmků (lpr,lpq,...)
komunikuje s tiskárnou ve znakovém režimu.
Jednoduché řešení
Vybrat ovladač HP DeskJet500C. Funguje v RH a Mandrivě 2006, jinde to bude IMHO podobné.
Problémy v Ubuntu Breezy:
1. Osobně jsem měl problémy s komunikací po paralelním portu. Nejdřív to tisklo normálně, pak se ale "něco stalo" a jedna strana trvala tak 4 i více hodin. Ve stavových informacích se objevovala hláška "parallel port busy", Windows na tom samém stroji tiskly normálně. Podle řady diskusních fór má podobný problém řada dalších lidí i na jiných distribucích.
Řešení: Mě nakonec pomohlo zapnout v BIOSu DMA pro LPT port - měl jsem to tam zakázané (pro úplnost: mód LPT mám v BIOSu nastavený na ECP a DMA na 3). Stále ale nevím jistě proč to dřív nevadilo a teď ano (asi upgrade kernelu či cups při aktualizaci?), stejně jako proč to nevadilo Windowsům a Linuxu ano...
2. Tiskárnu nenajdou nástroje hplip (pak by se do cups dala přidat jako "hp:/něco" a ne jen "parallel:něco") což omezuje možnosti obousměrné komunikace s tiskárnou a tím i pokročilé informace o stavu tiskárny. Je tedy zbytečné instalovat balíky hplip, hplip-base a hplip-data kvůli této tikárně.
TIP: Častá chyba pokud vám to nechce tisknout vůbec je, že máte v ovladači špatně nastavený režim tisku barevně resp. černobíle. Musí se to shodovat s vloženou tiskovou kazetou. Mě se stalo že jsem si to nastavil v utilitě gtklp a zapoměl na to. Změna ve "Vlastnostech" v dialogu tisku z programů na to pak neměla vliv a dost dlouho trvalo než jsem to našel.
Starší verze této části článku od jiného autora: (posl. část zřejmě už neplatná)
Kvalita tisku průměrná, rychlost celkem
dobrá. Tiskárna občas zmuchlala papír
(průměrně asi 3-4 papíry za týden).
Edit: Je to smutné, ale vlastním tuto starou tiskárnu a přestože existují oficiální ovladače od HP (HPLIP), tak nemohu tisknout. Jedná se o problém s ovladači. Aktuální ovladače HP jsou špatné a s touto tiskárnou nelze tisknout ani v prostředí windows, protože se jedná o stejné ovladače. Nezbývá, než si koupit novou tiskárnu.
Dokument vytvořil: Tomáš Zlý, 18.11.1999 19:54 | Poslední úprava: Slavoj, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: tom4, Jan Frýbort | Historie změn | Zobrazeno: 1168×
Tiskni
Sdílej: