Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Zastaralý: | ano |
parallel:/dev/lp0(Paralelní port #1 | Hewlet Packard HP DeskJet 400)
CLASS:PRINTER; MODEL:HP DeskJet 400; MANUFACTURER:Hewlett-Packard; DESCRIPTION:HP DeskJet 400 Printer; COMMAND SET:PCL,C32;
Zprovoznění v Kubuntu Breezy (kde/cups):
Průvodce ze Správce tisku přes menu Přidat | Přidat tiskárnu/třídu. Vybrat lokální tiskárnu a pak tu detekovanou na paralelním portu. Při výběru ovladačů ve zmíněném průvodci lze vybrat z několika možností, ovladače gimp-print mají asi nejlepší kvalitu (ale jsou nejpomalejší) pro tisk obrázků, pro běžný tisk se mi nejlíp osvědčily základní hpijs ovladače. Ovladače (ppd soubory) jsou co vím v balíčcích hp-ppd, hplip-ppds, cupsys-driver-gimpprint-data. Tisk možný jak barevně, tak černobíle.
Starší verze této části článku od jiného autora - RedHat:
V RedHatu existuje pod X-window printtool, kde se dá tiskárna přímo nalézt. Tuším, že barevný tisk není podporován, jinak OK. Toto nastavení je pro grafický režim (gs,netscape,lyx,..)
a způsobí vlastně nastavení filtru
pro ghostscript.
V textovém terminálu se pomocí klasických prográmků (lpr,lpq,...)
komunikuje s tiskárnou ve znakovém režimu.
Jednoduché řešení
Vybrat ovladač HP DeskJet500C. Funguje v RH a Mandrivě 2006, jinde to bude IMHO podobné.
Problémy v Ubuntu Breezy:
1. Osobně jsem měl problémy s komunikací po paralelním portu. Nejdřív to tisklo normálně, pak se ale "něco stalo" a jedna strana trvala tak 4 i více hodin. Ve stavových informacích se objevovala hláška "parallel port busy", Windows na tom samém stroji tiskly normálně. Podle řady diskusních fór má podobný problém řada dalších lidí i na jiných distribucích.
Řešení: Mě nakonec pomohlo zapnout v BIOSu DMA pro LPT port - měl jsem to tam zakázané (pro úplnost: mód LPT mám v BIOSu nastavený na ECP a DMA na 3). Stále ale nevím jistě proč to dřív nevadilo a teď ano (asi upgrade kernelu či cups při aktualizaci?), stejně jako proč to nevadilo Windowsům a Linuxu ano...
2. Tiskárnu nenajdou nástroje hplip (pak by se do cups dala přidat jako "hp:/něco" a ne jen "parallel:něco") což omezuje možnosti obousměrné komunikace s tiskárnou a tím i pokročilé informace o stavu tiskárny. Je tedy zbytečné instalovat balíky hplip, hplip-base a hplip-data kvůli této tikárně.
TIP: Častá chyba pokud vám to nechce tisknout vůbec je, že máte v ovladači špatně nastavený režim tisku barevně resp. černobíle. Musí se to shodovat s vloženou tiskovou kazetou. Mě se stalo že jsem si to nastavil v utilitě gtklp a zapoměl na to. Změna ve "Vlastnostech" v dialogu tisku z programů na to pak neměla vliv a dost dlouho trvalo než jsem to našel.
Starší verze této části článku od jiného autora: (posl. část zřejmě už neplatná)
Kvalita tisku průměrná, rychlost celkem
dobrá. Tiskárna občas zmuchlala papír
(průměrně asi 3-4 papíry za týden).
Edit: Je to smutné, ale vlastním tuto starou tiskárnu a přestože existují oficiální ovladače od HP (HPLIP), tak nemohu tisknout. Jedná se o problém s ovladači. Aktuální ovladače HP jsou špatné a s touto tiskárnou nelze tisknout ani v prostředí windows, protože se jedná o stejné ovladače. Nezbývá, než si koupit novou tiskárnu.
Dokument vytvořil: Tomáš Zlý, 18.11.1999 19:54 | Poslední úprava: Slavoj, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: tom4, Jan Frýbort | Historie změn | Zobrazeno: 1188×
Tiskni
Sdílej: