Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Pro rozchození grafiky pod X je třeba ovladače od nVidie, ty co nainstaluje RH 7.3 zatuhnou počítač okamžitě při startu X.
Při instalaci RH 7.3 zvolte zavaděč lilo (grub 100% pada),
poprve je třeba nabootovat pomocí volby lila do textového režimu (při startu v textovém režimu napište "linux init 3") a doinstalovat ovladače od nVidie (popis viz. jinde zde či www.nvidia.com).
Jinak funguje vše (zvuk, USB apod.) bez problémů. Pokud vaše distribuce nedetekuje správně AC97, je třeba do rc.local nebo jinde přidat řádek "modprobe i810_audio" a případně i "aumix -L -f subor_s_konfiguraci" pro nastavení správné hlasitosti.
ACPI: Pokud zkompilujete jádro s volbou CONFIG_SOFTWARE_SUSPEND=y
, tak můžete pomocí souboru /sys/power/state
počítač "uspat" (sleep states). Příklad:
cat /sys/power/state # Tímto zjistíme, které stavy deska podporuje # ukázkový výstup: standby mem disk echo "mem" > /sys/power/state # uvede počítač do úsporného režimu
Důležité upozornění: Je třeba jádru předat parametr acpi_sleep=s3_bios
, aby se vůbec probudil monitor (grafická karta). Vyzkoušeno na Slackware 12.0 s vlastním jádrem verze 2.6.21.5.
Nezapomeňte taky nastavit volbu CONFIG_PM_STD_PARTITION
na rozumnou hodnotu. (To je jednotka, kam se zapíše obraz paměti (...) při stavu disk
.)
Dokument vytvořil: Vladimir Kotala, 28.9.2002 14:48 | Poslední úprava: Begleiter, 27.2.2011 15:08 | Historie změn | Zobrazeno: 2877×
Tiskni
Sdílej: