Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Ovladač: | v jádře |
Deska ECS pro AMD socket A (do 2GHz ?), s integrovaným vším (VGA, SND, LAN, Modem). ATX, 3x PCI, bez AGP, 1x COM, 1x LPT, 2x PS/2, 2x USB 2.0, 2x SDRAM, 2x DDR slot. Chipset SiS 730D (962L SouthBridge)
odkaz na stránku výrobceNepodařilo se získat.
Provoznit se nepovedlo. Zkoušel jsem instalovat Mandrake 8.2 a 9.0, obě distribuce se zaseknou na detekci HDD (těsně po zvolení jazyka ...). SuSE 8.1 je možné nainstalovat v safe režimu (tj. s vypnutým power managementem, udma, fb konzolí atd...). Po nainstalování SuSE zobrazí přihlašovací obrazovku KDM, lze se přihlásit. Pak jsem zkusil změnit myš a od té doby se mi nepovedlo nastartovat vůbec nic.
Přesněji, po změně myši pomocí Yast zmizel (nebo tam už dříve nebyl?) soubor /proc/bus/pci, takže to vypadá, jako by byl chipset natolik odlišný, že jádro (2.4.19 SuSE) nebylo schopno s PCI vůbec pracovat a nebo ji alespoň detekovat. Přičemž deska zřejmě není vadná, neboť s Windows pracovala bez problémů.
Na celý experiment jsem měl bohužel jen zhruba dvě hodiny času, takže budu vděčný za další informace na můj mail.
Výrobce desky určitě nedodává ovladače pro Linux.
Zde by měly být k dispozici ovladače i pro Linux.
http://www.sis.com/support/driver/linux.htmDokument vytvořil: Pavel Čejka, 24.1.2003 23:45 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: Pavel Stárek, Varga Marek | Historie změn | Zobrazeno: 1925×
Tiskni
Sdílej: