Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Integrovaný síťový adaptér je řízen čipem Realtek RTL8100C (10/100 Mb), který je podporován ověřeným ovladačem pro RTL8139 (8139too). Verze GA-7VT880 Pro je osazena čipem Realtek 8110S (10/100/1000 Mb), jehož ovladač je také přímo v jádře (r8169).
Verze desky GA-7VT880 nemá žádnou interní síťovku.
Integrovanou zvukovku (Realtek ALC658) se bez problémů podařilo zprovoznit pomocí ALSA ovladačů: standardní AC97 (snd_via82xx + snd_ac97_codec).
HW senzory spolupracují s jádrem dobře, potřeba jsou následující moduly:
Moduly eeprom a i2c_viapro nejsou třeba pro monitorování teploty.
Se SATA disky není problém, čehož důkazem budiž skutečnost, že tato slova jsou psána ze systému, který ze SATA disku nabootoval. Používám jádra řady 2.6, při jejichž konfiguraci je potřeba povolit Device Drivers → SCSI Device Support → SCSI low-level drivers → Serial ATA support → VIA SATA support. V jádrech 2.6.19 a novějších je třeba povolit Device Drivers → Serial ATA and Parallel ATA Drivers → VIA SATA support a VIA PATA support. Jádra řady 2.4 by s trochou snahy měla být schopna přistupovat k SATA diskům též. SATA RAID jsem nezkoušel rozchodit, pro některé distribuce existují proprietární ovladače, konkrétně pro Fedoru, SUSE, Red Hat, Red Flag a Mandrivu. Pro opravdový RAID bude lepší použít HW implementaci do PCI slotu.
Dokument vytvořil: finn, 30.10.2004 10:43 | Poslední úprava: finn, 27.2.2011 15:08 | Historie změn | Zobrazeno: 1264×
Tiskni
Sdílej: