Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Chcete se pobavit, zjistit úroveň svých znalostí či se zábavnou formou naučit něčemu novému? Zahrajte si naše hry. Nejde o žádné ceny či žebříčky, jen o legraci.
Pokud jste nalezli v některém kvízu chybu, vložte prosím informace do diskuze. Chcete-li se podílet na přípravě dalších kvízů, pošlete e-mail na redakce@abclinuxu.cz. Za každý kvíz, který redakce přijme, získáte finanční odměnu.
aneb "Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR, SNB mé DKW si stoplo na TK..." (Ivan Mládek)
Jak vypadají, kde se vzala, co na nich je. Znáte linuxová loga? Pro čtenáře Distribučních novinek by to měla být hračka. Zkuste odpovídat jen z hlavy.
Jak dobře znáte příkazovou řádku? Víte k čemu jednotlivé příkazy slouží? Ověřte si své znalosti v tomto jednoduchém kvízu.
Trošku těžší kvíz testující vaše znalosti méně známých linuxových příkazů a jejich parametrů.
Jednoduchý kvíz o Linuxu a jeho historii.
Desktopová prostředí, kancelářské, multimediální a další programy.
Kdo s kým, kde, za kolik a proč?
Čtenářem Františkem Kučerou zaslaná hra, která prověří vaše znalosti souborových systémů i obecných principů.
Všehochuť otázek o síťování, webu a dalších věcech od Johnyho z Podoli.
Znáte HTML tagy? Tak zkuste tyhle! Prohlížeče je sice moc nepodporují, ale někdo si někdy asi myslel, že budou užitečné... (inspirace ObscureTags.com - ale nekoukat předem :-)).
Linuxově-počítačový mix. Doplňte chybějící položku.
Co kdo dělá, co kdo napsal, co kdo spravuje.
Která věc se stala dřív? Který projekt byl založen jako první?
Kvíz pro všechny gentooisty. Teoretické a praktické znalosti přijdou vhod.
Znáte Vim? Historii, použití atd.
Pokračování kvízu o editoru Vim. Tentokrát pro pokročilejší uživatele a/nebo otrlejší povahy.