Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Jaká je nejlepší distribuce pro začínající uživatele Linuxu? Vyhýbavou - ale rozumnou - odpověď dává článek na Debian-Administration.org (nebojte, nepropaguje Debian :-)).
Tiskni
Sdílej:
hlavne protoze si totez muze ctenar abicka precist cesky v Jakou zvolit distribuci,opravuji: zde toho muze precist daleko vic :)
Odpoved, ze nejlepsi distribuce pro vas je ta nejlepsi pro vas, je sice asi jedina mozna, Možná by opravdu nebylo od věci přečíst ten článek s pochopením. Nic takového nepíše.Dobra, chces-li slovickarit, tak pise o malo neco jineho: "I believe that the best Linux distribution is the one you personally like best:"
Článek je zajímavý vysvětlením a ilustrací, proč je dobrá distribuce ta, kterou má někdo v okolí a může mi s ní pomoci. Toto tvrzení se tu objevuje často, ale jen jako konstatování.A to zajimave vysvetleni (ci ilustrace) ma byt: Protoze mu s ni nekdo muze pomoci? Velice prinosne pro nekoho, kdo vyhledava takoveto clanky, troufnu si tvrdit, hlavne proto, aby se v kostce dozvedel strucne srovnani distribuci nebo aspon neco malo konkretniho o distribuci jedne. V tom je tu abclinuxu stokrat lepsi (i kdyz momentalne neaktualni). No nic, puvodne to byla jen otazka, cim je tento clanek (spis osobni zamysleni) zajimavy, takze se nebudu poustet do polemiky. Zajimave, co nekteri povazuji za "zajimave" :P