Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Ahoj,
potřebuji radu ohledně certifikátu a Thunderbirdu. Mám uživatele, který má na Vistách nainstalovaný Thunderbird a QCA a VCA má vygenerováný pomocí http://qca.postsignum.cz/projects/czechpoint/ na Token.
Pro podepisování mailů bych potřeboval dostat certifikát do Thunderbirdu. Už se s tím peru dlouho, ale nedaří se. Řešil jste to někdo ?
Díky za nakopnutí.
Pokud jste si koupil token iKey 4000, tak dle mě známých informací přes opensc nefunguje a specifikace taky není zveřejněna. Předchozí verze iKey 3000 v Linuxu funguje prý výborně, jenže ta je postavena na úplně jiném čipu se standardním protokolem.
Mimochodem je nebo není povinné používat u Czech POINTu přesně tento model tokenu? V dotačních podmínkách nejsou na tokem uvalena žádná kritéria. Co je ještě lepší, že od nového roku se budou vydávat jen certifikáty s 2048b RSA a SHA-2, a zrovna iKey 4000 SHA-2 nemá implementovaný v hardwaru (na Windos se tahle hashovací funkce emuluje softwarově v počítači). To docela podkopává bezpečnost, tak jsem zvědavý, jak se k tomu ministerstvo postaví.
Nenapsal jste jaký máte token, ani kde je ten zádrhel, také není jasné, jestli to chcete provést na MS Vista, nebo v Linuxu. Já jsem zkoušel Rainbow iKey 4000, který dodává Česká pošta na Win XP a povedlo se mi zprovoznit token v emailovém klientu ze Seamonkey, takže Thunderbird by měl běžet také. Je potřeba načíst PKCS#11 modul system32/dkck201.dll
. Pak lze certifikáty na tokenu zpřístupmit a podepisovat jimi e-maily.
Token : SafeNet iKey 4000
Děkuji vše za odpovědi. Nemám problém podepisovat e-maily s vloženým tokenem. Spíš mi nešlo používat právě certifikát na tokenu + Thunderbird. Thunderbird ho prostě nevidí. Na widlích tak zbývá jen možnost použít v kombinaci s outlookem, nemo win mailem.
Děkuji ještě jednou všem za postřehy a rady .
Jak už napsal Quak, tak věc se má tak (tady rýmovačku končím), že ve Windows je standardizované rozhraní, kterým může aplikace komunikovat s kryptografickým zařízením. Win32 port NSS, který je součástí softwaru Mozilly, toto rozhraní podporuje. Proto správný postup je přidat dynamickou knihovnu, která je dodávaná s ovladači na token, do seznamu bezpečnostních zařízení. Thunderbird pak bude kryptografické operace delegovat skrze knihovnu na token a vše bude fungovat.
(V GNU/Linuxu takové rozhraní také máme, ale výrobci kryptohraček potřebné knihovny nedodávají.)
Tiskni Sdílej: