Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj,
potřebuji radu ohledně certifikátu a Thunderbirdu. Mám uživatele, který má na Vistách nainstalovaný Thunderbird a QCA a VCA má vygenerováný pomocí http://qca.postsignum.cz/projects/czechpoint/ na Token.
Pro podepisování mailů bych potřeboval dostat certifikát do Thunderbirdu. Už se s tím peru dlouho, ale nedaří se. Řešil jste to někdo ?
Díky za nakopnutí.
Pokud jste si koupil token iKey 4000, tak dle mě známých informací přes opensc nefunguje a specifikace taky není zveřejněna. Předchozí verze iKey 3000 v Linuxu funguje prý výborně, jenže ta je postavena na úplně jiném čipu se standardním protokolem.
Mimochodem je nebo není povinné používat u Czech POINTu přesně tento model tokenu? V dotačních podmínkách nejsou na tokem uvalena žádná kritéria. Co je ještě lepší, že od nového roku se budou vydávat jen certifikáty s 2048b RSA a SHA-2, a zrovna iKey 4000 SHA-2 nemá implementovaný v hardwaru (na Windos se tahle hashovací funkce emuluje softwarově v počítači). To docela podkopává bezpečnost, tak jsem zvědavý, jak se k tomu ministerstvo postaví.
Nenapsal jste jaký máte token, ani kde je ten zádrhel, také není jasné, jestli to chcete provést na MS Vista, nebo v Linuxu. Já jsem zkoušel Rainbow iKey 4000, který dodává Česká pošta na Win XP a povedlo se mi zprovoznit token v emailovém klientu ze Seamonkey, takže Thunderbird by měl běžet také. Je potřeba načíst PKCS#11 modul system32/dkck201.dll
. Pak lze certifikáty na tokenu zpřístupmit a podepisovat jimi e-maily.
Token : SafeNet iKey 4000
Děkuji vše za odpovědi. Nemám problém podepisovat e-maily s vloženým tokenem. Spíš mi nešlo používat právě certifikát na tokenu + Thunderbird. Thunderbird ho prostě nevidí. Na widlích tak zbývá jen možnost použít v kombinaci s outlookem, nemo win mailem.
Děkuji ještě jednou všem za postřehy a rady .
Jak už napsal Quak, tak věc se má tak (tady rýmovačku končím), že ve Windows je standardizované rozhraní, kterým může aplikace komunikovat s kryptografickým zařízením. Win32 port NSS, který je součástí softwaru Mozilly, toto rozhraní podporuje. Proto správný postup je přidat dynamickou knihovnu, která je dodávaná s ovladači na token, do seznamu bezpečnostních zařízení. Thunderbird pak bude kryptografické operace delegovat skrze knihovnu na token a vše bude fungovat.
(V GNU/Linuxu takové rozhraní také máme, ale výrobci kryptohraček potřebné knihovny nedodávají.)
Tiskni
Sdílej: