Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Ahoj,
potřebuji radu ohledně certifikátu a Thunderbirdu. Mám uživatele, který má na Vistách nainstalovaný Thunderbird a QCA a VCA má vygenerováný pomocí http://qca.postsignum.cz/projects/czechpoint/ na Token.
Pro podepisování mailů bych potřeboval dostat certifikát do Thunderbirdu. Už se s tím peru dlouho, ale nedaří se. Řešil jste to někdo ?
Díky za nakopnutí.
Pokud jste si koupil token iKey 4000, tak dle mě známých informací přes opensc nefunguje a specifikace taky není zveřejněna. Předchozí verze iKey 3000 v Linuxu funguje prý výborně, jenže ta je postavena na úplně jiném čipu se standardním protokolem.
Mimochodem je nebo není povinné používat u Czech POINTu přesně tento model tokenu? V dotačních podmínkách nejsou na tokem uvalena žádná kritéria. Co je ještě lepší, že od nového roku se budou vydávat jen certifikáty s 2048b RSA a SHA-2, a zrovna iKey 4000 SHA-2 nemá implementovaný v hardwaru (na Windos se tahle hashovací funkce emuluje softwarově v počítači). To docela podkopává bezpečnost, tak jsem zvědavý, jak se k tomu ministerstvo postaví.
Nenapsal jste jaký máte token, ani kde je ten zádrhel, také není jasné, jestli to chcete provést na MS Vista, nebo v Linuxu. Já jsem zkoušel Rainbow iKey 4000, který dodává Česká pošta na Win XP a povedlo se mi zprovoznit token v emailovém klientu ze Seamonkey, takže Thunderbird by měl běžet také. Je potřeba načíst PKCS#11 modul system32/dkck201.dll
. Pak lze certifikáty na tokenu zpřístupmit a podepisovat jimi e-maily.
Token : SafeNet iKey 4000
Děkuji vše za odpovědi. Nemám problém podepisovat e-maily s vloženým tokenem. Spíš mi nešlo používat právě certifikát na tokenu + Thunderbird. Thunderbird ho prostě nevidí. Na widlích tak zbývá jen možnost použít v kombinaci s outlookem, nemo win mailem.
Děkuji ještě jednou všem za postřehy a rady .
Jak už napsal Quak, tak věc se má tak (tady rýmovačku končím), že ve Windows je standardizované rozhraní, kterým může aplikace komunikovat s kryptografickým zařízením. Win32 port NSS, který je součástí softwaru Mozilly, toto rozhraní podporuje. Proto správný postup je přidat dynamickou knihovnu, která je dodávaná s ovladači na token, do seznamu bezpečnostních zařízení. Thunderbird pak bude kryptografické operace delegovat skrze knihovnu na token a vše bude fungovat.
(V GNU/Linuxu takové rozhraní také máme, ale výrobci kryptohraček potřebné knihovny nedodávají.)
Tiskni
Sdílej: