GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Ahoj,
potřebuji radu ohledně certifikátu a Thunderbirdu. Mám uživatele, který má na Vistách nainstalovaný Thunderbird a QCA a VCA má vygenerováný pomocí http://qca.postsignum.cz/projects/czechpoint/ na Token.
Pro podepisování mailů bych potřeboval dostat certifikát do Thunderbirdu. Už se s tím peru dlouho, ale nedaří se. Řešil jste to někdo ?
Díky za nakopnutí.
Pokud jste si koupil token iKey 4000, tak dle mě známých informací přes opensc nefunguje a specifikace taky není zveřejněna. Předchozí verze iKey 3000 v Linuxu funguje prý výborně, jenže ta je postavena na úplně jiném čipu se standardním protokolem.
Mimochodem je nebo není povinné používat u Czech POINTu přesně tento model tokenu? V dotačních podmínkách nejsou na tokem uvalena žádná kritéria. Co je ještě lepší, že od nového roku se budou vydávat jen certifikáty s 2048b RSA a SHA-2, a zrovna iKey 4000 SHA-2 nemá implementovaný v hardwaru (na Windos se tahle hashovací funkce emuluje softwarově v počítači). To docela podkopává bezpečnost, tak jsem zvědavý, jak se k tomu ministerstvo postaví.
Nenapsal jste jaký máte token, ani kde je ten zádrhel, také není jasné, jestli to chcete provést na MS Vista, nebo v Linuxu. Já jsem zkoušel Rainbow iKey 4000, který dodává Česká pošta na Win XP a povedlo se mi zprovoznit token v emailovém klientu ze Seamonkey, takže Thunderbird by měl běžet také. Je potřeba načíst PKCS#11 modul system32/dkck201.dll
. Pak lze certifikáty na tokenu zpřístupmit a podepisovat jimi e-maily.
Token : SafeNet iKey 4000
Děkuji vše za odpovědi. Nemám problém podepisovat e-maily s vloženým tokenem. Spíš mi nešlo používat právě certifikát na tokenu + Thunderbird. Thunderbird ho prostě nevidí. Na widlích tak zbývá jen možnost použít v kombinaci s outlookem, nemo win mailem.
Děkuji ještě jednou všem za postřehy a rady .
Jak už napsal Quak, tak věc se má tak (tady rýmovačku končím), že ve Windows je standardizované rozhraní, kterým může aplikace komunikovat s kryptografickým zařízením. Win32 port NSS, který je součástí softwaru Mozilly, toto rozhraní podporuje. Proto správný postup je přidat dynamickou knihovnu, která je dodávaná s ovladači na token, do seznamu bezpečnostních zařízení. Thunderbird pak bude kryptografické operace delegovat skrze knihovnu na token a vše bude fungovat.
(V GNU/Linuxu takové rozhraní také máme, ale výrobci kryptohraček potřebné knihovny nedodávají.)
Tiskni
Sdílej: