Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, chtěl bych rozeběhnout server LDAP (podle www.root.cz/clanky/poznamky-k-ldap/ ), ale zatim se mi nevede k tomu serveru pripojit, pokud pouziju tls. Pokud budu mít na clientu v souboru /etc/ldap.conf ldap://..., tak to funguje, ale staci ymenit na ldaps:// a jsem v haji. Uy se nepripojim.
Koukal jsem na nejaky prsipevky nize, ale pristupovyma pravam (jak mel problem kolega) tohle neni.
Byl bych vdecnej za kazdou pomoc.
Dekuju Honza
ldap.conf
:
uri ldaps://... ssl on tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a zakomentujete ssl start_tls-alebo-
uri ldap://... ssl off tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a odkomentujete ssl start_tlsmate to nakonfigurovane jednym z tychto sposobov?
Nechci rejpat, ale vis jiste co je ssl, ldaps, tls? ldaps je deprecated protokol, netusim proc. ldaps je ldap over ssl, tzn. po navazani TCP spojeni dojde k negociaci ssl vymeni certifikatu a teprve potom se skrze ssl spojeni bavi ldap klient s ldap serverem. TLS je "transport layer security", behem dohadovani mezi klientem a serverem, kdyz se obe strany dohodnou ze umi sifrovat a teprve pak zacne ssl. Rozdil je:
ldaps je vzdy sifrovany, neumoznuje autentizaci klienta certifikatem(alespon myslim), umoznuje test serveroveho certifikatu pomoci "openssl s_client -connect <ip>:<port>
ldap muze byt siforvany, pokud se na tom obe strany dohodnou.
Tiskni
Sdílej: