Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Chtěl bych se zeptat na vliv úspořádání indexů.
Mám tabulku (2,2 mil záznamů) kde jsou sloupce kraj, orp, obec (INT) pomocí kterých se třídí jakési hlavní vypisování při procházení strukturou. Umístil jsem nad tyto sloupce indexy, čím se výrazně zrychlilo vypisování s ohledem na počet záznamů - úroveň kraj to samozřejmě prohledává nejdéle.
Můj dotaz však směřuje k tomu jestli je výhodnější a rychlejší když přidám index s názve radit nad sloupce kraj, orp, obec nebo když udělám tři indexy. Samostatně každý index na každý z těchto sloupců zvlášť.
CREATE TABLE
, ktorym je tabulka vytvorena a hlavne nam ukaz presny prikaz SELECT
, ktory sa snazis optimalizovat.
pripada mi to plus minus dost stejne..
SELECT nazev, ulice, obec, psc, orp FROM table WHERE kraj=3 // prvni uroven
SELECT nazev, ulice, obec, psc, orp FROM table WHERE kraj=3 AND orp=58 // druha uroven
SELECT nazev, ulice, obec, psc, orp FROM table WHERE kraj=3 AND orp=58 AND obec=6168 // treti uroven
druha a treti jsou bleskove.. v te prvni je výsledkem dotazu více jak 100 tisíc záznamů až 400 tisíc.
CREATE TABLE `firmy_zaklad` ( `ico` int(8) unsigned zerofill NOT NULL, `heslo` varchar(255) collate utf8_czech_ci NOT NULL, `nazev` varchar(255) collate utf8_czech_ci NOT NULL, `obor` int(11) NOT NULL, `kraj` int(11) NOT NULL, `orp` int(11) NOT NULL, `obec` int(11) NOT NULL, `castobce` varchar(40) collate utf8_czech_ci NOT NULL, `ulice` varchar(255) collate utf8_czech_ci NOT NULL, `psc` int(11) NOT NULL, PRIMARY KEY (`ico`), KEY `kraj` (`kraj`), KEY `orp` (`orp`), KEY `obec` (`obec`) ) ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci;
sorry je tam jeste ORDER BY nazev LIMIT 0,30
vzdy je žádán jen jeden select podle toho v jake je to urovni, napred jdes do urovne kraj, vola se prvni select pak vyberes kliknutim ORP a vola si jiny select a pak ten treti..
ten dotaz je stejně dlouhý když ho spustím ve finalni aplikaci i když ho spustím v phpmyadminu, ale to je asi totéž., takže nevím jak bych měl poznat jestli je pomalý již při tom selektování
je tam jeste ORDER BY nazev LIMIT 0,30A to sa Ti zda ako nepodstatny detail? Ten prvy select trva dlho, lebo je potrebne tu hromadu zaznamov zotriedit. Pre prvy select odporucam index(kraj,nazev): podla polozky kraj sa bude vyhladavat, a vsetky najdene polozky budu v indexe usporiadane podla nazvu. Takze databaze staci, ze podla prvej urovne indexu najde spravny kraj a potom preiteruje cez vsetky najdene polozky, pretoze vie, ze ich ma zoradene podla nazvu, kedze su podla nazvu indexovane. Ak teda MySQL ma dostatok inteligencie na taketo pouzitie indexu; ale skor typujem ze ano.
Tiskni
Sdílej: