V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobry den,
mam takovy problem, chtel bych na ldap rozchodit ruzn pristup k jednotlivym stojum v siti.
Konkretne bych chtel, aby napr. uzivatel (user) mel pristup k pocitaci comp1, ale u comp2 uz ne. Nejlepe, aby se na comp2 ani neprihlasil ssh.
Je tohle na ldap mozne.
Dekuji Honza
pokud pouzivate nss_ldap (nebo nss_ldapd), tak by melo stacit na LDAP serveru vytvorit skupiny comp1_ssh, comp2_ssh. Uzivatele pridate do odpovidajicich skupin a v souboru /etc/ssh/sshd_config na comp1 a comp2 upravite volbu AllowGroups.
Dik, skutecne jsem to nasel jako pam_filter. Ted uz mam jenom jedinej problem: Napsat ten filter tak, aby se pruhlasujici se uzivatel porovnal s cleny skupiny.
Mam skupinu:
dn: cn=comp1,ou=Groups,dc=firma,dc=cz
gidNumber: 500
cn: comp1
userPassword:
objectClass: posixGroup
memberUid: user
memberUid: user2
ale ve filtrovat dokazu jenom pro atributy toho uzivatele. Napr. pam_filter |(uid=root)(gidNumber=503), kde gidNumber je cislo primarni skupiny uzivatele. Jenze ja potrebuju, aby byl uzivatel ve vice skupnach a primarni muze mit jenom jednu.
Nevite, jak napsat ten filtr tak, aby porovnaval uid prihlasovaneho uzivatele s atributem ve skupine comp1? Zkousel jsem to najit, ale zatim marne. A tohle je asi posledni problem pred tim, nez budu mict pouzivat ldap, tak jak chci. Pokud by to neslo, tak bzch to asi musel resit nejakym specialnim atributem.
Dekuji Honza
Tak napíšu svoje další poznatky. Třeba to někomu pomůže:
Filtrovat uzivatele opravdu lze pomoci nastaveni /etc/ldap.conf (nebp pam-ldap.conf) pomoci prikayu pam_filter. Jednoduse lze yadat konkretni uyivatele, kteri budou mit pristup na stanici.
Oproti clanku na rootu je nutne zmenit nastaveni /etc/pam.d/syst-auth. Jinak se pam_filter nemusi ani projevit. Tohle by mohlo pomoct: http://www.root.cz/clanky/pam-sprava-autentizacnich-mechanismu/
Dulezite je, ze pam_filter odfiltruje i roota!!!!! Kdyz jsem to nastavil poprve, tak jsem se pak nemohl prihlasit ssh root@ a ani su root neslo. takze je nutny s tim pocitat. Lze pouzit treba logicke spojky: pam_filter |(uid=root)(uid=user1)(gidNumeber=500) -to povoli roota, user1 a uzivatele, jejichz primarni skupina ma cislo 500
Honza
Tiskni
Sdílej: