Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Zdravim, potrebuji udelat neco jako docasnou tabulku. Problem je takovy, mam obrovske mnozstvi jednoduchych dat v nejake tabulce, no a chci pro kazde id (ruzne se opakuje) vytvorit neco jako cache tabulku kde bude vysledek dotazu (...where id = 123 group by...), teda az pri prvnim pouziti onoho id. takze dotaz na hlavni tabulku ktery obvykle trva treba 2 sekundy, by pri dotazu na tuhle docasnou tabulku trval 00 nic (odkud brat data by bylo osetrene v samotne webove aplikaci).
No pri aktualizaci dat (ktera by probihala treba 1x denne) by se vsechny docasne tabulky smazaly.
Zkousel jsem neco jako CREATE VIEW, jenze to bylo snad jeste pomalejsi nez kdybych ten dotaz pokazde provadel znovu. Delal jsem snad nekde chybu?! Taky jsem zkousel create temporary table, jenze to mi v databazi evidentne jen-tak nezustane.
Nevite jak na to? Mam na svym serveru mysql5. Nejsem proti zmene na jiny databazovy server, ktery bude minimalne stejne rychly a bude umoznovat neco pro reseni problemu, ktery jsem popsal vyse.
p.s. Ted me napadlo, co takhle vytvorit klasickou tabulku, ale v memory enginu? Tzn. bylo by to ulozene v pameti, takze by ta rychlost vytvoreni, pouzivani (pouze select) a smazani mela bejt postacujici.
CREATE VIEW můžeš zadat ALGORITHM, který říká, jak má s pohledem pracovat. Možnosti jsou dvě - MERGE nebo TEMPTABLE. Pokud nezadáš něco explicitně, mysql si vybere jeden z nich, nevím jak. MERGE si zřejmě vybralo v tvém případě - tento algoritmus si pamatuje akorát dotaz, který jsi zadal při CREATE VIEW a pokud pošlel nějaký dotaz na ten VIEW, tak ho syntakticky zmerguje s tím, co si pamatuje a zavolá. Tedy v podstatě syntaktický cukr. Druhý algoritmus - TEMPTABLE vytvoři dočasnou tabulku, kde si pamatuje data - to je to, co chceš. Jak se to chová při updatu bych musel hledat v dokumentaci, je možné, že tam jsou nějaká omezení...
Zdroj: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/view-algorithms.html
Mam na svym serveru mysql5. Nejsem proti zmene na jiny databazovy server, ...V tom pripade odporucam zvazit PostgreSQL, pripadne jeho "enterprise" verziu EnterpriseDB.
Zatim to tu nikde nepdalo, takze se zeptam - pouzivate indexy? Nevim kolik zaznamu je v tabulkce celkem ani kolik filtrujete (v procentech) ani jaky mate hardware - na vsem zalezi. Pokud ale jde o nejakou "obycejnou" webovou aplikaci a query neni nejak silene komplikovana, tak bude problem spis v indexaci databaze a optimalizaci dotazu. Driv nez bych resil nejake silenosti, tak bych se zameril na toto. Daji se s tim dokazat zazraky...
Johny99
Ahoj! Co znamena "obrovske mnozstvi jednoduchych dat"? Pokud mas nekolik milionu zaznamu, tak to rozdel do partitions podle prave toho id. Kazde id, pak bude mit "svoji" tbl, coz ti pomuze zvysit vykon.
Tiskni
Sdílej: