Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Počínaje 8.4 je v pg kontrola, zda-li locales odpovídá kódování. Častou chybou v nižších verzích bylo, že uživatel si nainstaloval např locale latin2 a kódování UTF8 - což samozřejmě nemůže fungovat. U Vás je default locales Czech_Czech Republic.1250, tudíž defacto byste měl použít pouze kódování Win1250. Jak je to s UTF, přiznám se, že nevím.
Pokud je mi známo, tak na Win locales Latin2 není, takže jej používat ani nemůžete - PostgreSQL je závislá na systémové podpoře. Další problém může být v pgAdminu. Může jít o bug. Zkuste z konzole psql se podívat na parametry příkazu CREATE DATABASE tj \h CREATE DATABASE a pak tento příkaz zkusit z konzole.
Je nejaky duvod pouzivat prave LATIN2? Konverzni funkce by mely zkonvertovat data do spravneho kodovani. Dulezite je mit nastavene spravne client encoding. Podivejte se sem www.postgresql.org/docs/current/static/multibyte.html
Tím jste nic nevyřešil - zkuste si SELECT upper("příliš žluťoučký kůň se napil žluté vody") nebo ORDER BY.
Pokud Vám nezáleží na podpoře kódování, pak doporučuji C kódování - nebo ANSI, při nich se řadí dle ANSI, což je relativně o dost rychlejší než dle locale.
Tiskni
Sdílej: