Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Dobry den, delam informacni system v PHP. Do systemu se budou prihlasovat tri typy lidi:
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
Prihlasovaci formular je pro vsechny spolecny.
Nyni ale vaham, jak udelat databazove tabulky. Zda do tabulky users dat vsechny tri typy uzivatelu - to by melo vyhodu, ze po prihlaseni by se uzivatelske jmeno hledalo jen v jedne tabulce. Problemem by pak byly sloupce, ktere jsou vyzadovany jen treba u zamestnancu a vedoucich (plat) - tak co s nima delat u zakaznika? Nechat na null?
Dalsi moznosti by bylo zakazniky a pracovniky dat do dvou oddelenych tabulek. To by vsak komplikovalo prihlasovani, protoze bych uzivatelske jmeno musel hledat ve dvou tabulkach.
Co myslite?
Přeji hezký den,
Neznám další detaily. Osobně bych měl tabulku user, id, heslo, role, která by sloužila pouze k auth. a v aplikacích bych se rozhodoval podle role. To vyhovuje v případě, kdy pracovník se stane vedoucím. Jak jsem ale řekl, nemám dost informací.
PM
jj, ten môj komentár som mal skôr prehodiť sem, ale to už nejde:) takže súhlasím s Petrom.
(Komentár je pod FooBar)
Já bych osobně udělal tabulky dvě: zaměstnanci a zákazníci. V případě zaměstnanců by v tabulce bylo pole, které by vypisovalo stav zaměstance (zda jde u vedoucího, řadového dělníka, pomocnou sílu, atd.), tabulka zákazníci by byla jiná: Tam je dobré uvádět údaje jako IČO, DIČ, název firmy apod. - naprosto jiná problematika.
Z toho vyplývá, že přihlašovací formulář by neměl být společný pro všechny - zde by se rozhodlo v prvním dotazu, zda jde o zákazníka nebo zaměstnance. Pak by se objevil vlastní formulář pro daný typ uživatele. Jinak mi ale takový společný formulář nepřipadá jako dobrý nápad .. Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců.
"Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců."
Suhlas a dokonca nema ani vidiet udaje ostatnych zakaznikov. Ak tam ukladate aj nejake osobne udaje a nie len volne dostupne mohlo by to byt aj zalovatelne.
Kdyz pomineme vsechny ty namitky k aplikaci jako takove (ktere jsou naprosto vystizne), reseni dotazu jako takoveho by bylo treba taky nejak takto:
a) Tabulka "Uzivatele", obsahujici zakladni spolecne veci: user id, login, heslo, pripadne nejaky dalsi jednoznacne spolecny data
b) Tabulka "Vedouci", obsahujici veci pro vedouci, tabulka "Zamestnanci", obsahujici veci pro zamestnance, tabulka "Zakaznici", obsahujici veci pro zakazniky... vzdy user id FK na tabulku uzivatele. Mozno samozrejme dal vetvit, jako napr. Uzivatele -> Zamestnanci -> Vedouci (tzn. Vedouci je zvlastni pripad Zamestnance). Tak muze byt pro zamestnance vzdy odkaz na user id sveho sefa, a u zakaznika napriklad datum posledniho nakupu sekacky na travu.
Ale vazne, radim tvrde separovat interni veci a klientske veci;)
S tímto názorom jednoznačne súhlasím, už len kvôli dvom dôvodom, prvý je že sa pre tabuľku login dajú nastaviť iné práva ako pre ostané a ako druhý dôvod rychlejší a prehľadnejší spôsob prihlasovania v PHP. Ovšem pokiaľ by rozdielnych stĺpcov medzi
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
nebolo veľa tak by som dáta (Vedouci,Zamestanci,Zakaznici, nepotrebne NULL) vložil do jednej tabulky a podľa loginu s nej vyberal údaje, samozrejme sa tím môže znížiť bezpečnosť údajov, ale pokiaľ ide o jednoduchý kód kde je malá šanca na bugy tak by to stačilo.
Takže pre bežnú app by som dopuručoval len dve tabuľky, login a data.
Jeste jedna moznost:
Tabulka users - spolecne veci
Tabulka zamestnanci - veci co maji zamestnanci navic, s atributem je_vedouci
Tabulka zakaznici - veci co maji zakaznici navic
Zamestnanci i zakaznici obsahuji userID - foreign key do users.
Jak to cist:
SELECT * FROM zamestnanci JOIN users USING (userID);
SELECT * FROM zakaznici JOIN users USING (userID);
To zaroven castecne separuje zamestnance i zakazniky, ale data formulare jsou v jedne tabulce. V pripade potreby se na to daji udelat VIEW.
Tiskni
Sdílej: