Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Dobry den, delam informacni system v PHP. Do systemu se budou prihlasovat tri typy lidi:
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
Prihlasovaci formular je pro vsechny spolecny.
Nyni ale vaham, jak udelat databazove tabulky. Zda do tabulky users dat vsechny tri typy uzivatelu - to by melo vyhodu, ze po prihlaseni by se uzivatelske jmeno hledalo jen v jedne tabulce. Problemem by pak byly sloupce, ktere jsou vyzadovany jen treba u zamestnancu a vedoucich (plat) - tak co s nima delat u zakaznika? Nechat na null?
Dalsi moznosti by bylo zakazniky a pracovniky dat do dvou oddelenych tabulek. To by vsak komplikovalo prihlasovani, protoze bych uzivatelske jmeno musel hledat ve dvou tabulkach.
Co myslite?
Přeji hezký den,
Neznám další detaily. Osobně bych měl tabulku user, id, heslo, role, která by sloužila pouze k auth. a v aplikacích bych se rozhodoval podle role. To vyhovuje v případě, kdy pracovník se stane vedoucím. Jak jsem ale řekl, nemám dost informací.
PM
jj, ten môj komentár som mal skôr prehodiť sem, ale to už nejde:) takže súhlasím s Petrom.
(Komentár je pod FooBar)
Já bych osobně udělal tabulky dvě: zaměstnanci a zákazníci. V případě zaměstnanců by v tabulce bylo pole, které by vypisovalo stav zaměstance (zda jde u vedoucího, řadového dělníka, pomocnou sílu, atd.), tabulka zákazníci by byla jiná: Tam je dobré uvádět údaje jako IČO, DIČ, název firmy apod. - naprosto jiná problematika.
Z toho vyplývá, že přihlašovací formulář by neměl být společný pro všechny - zde by se rozhodlo v prvním dotazu, zda jde o zákazníka nebo zaměstnance. Pak by se objevil vlastní formulář pro daný typ uživatele. Jinak mi ale takový společný formulář nepřipadá jako dobrý nápad .. Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců.
"Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců."
Suhlas a dokonca nema ani vidiet udaje ostatnych zakaznikov. Ak tam ukladate aj nejake osobne udaje a nie len volne dostupne mohlo by to byt aj zalovatelne.
Kdyz pomineme vsechny ty namitky k aplikaci jako takove (ktere jsou naprosto vystizne), reseni dotazu jako takoveho by bylo treba taky nejak takto:
a) Tabulka "Uzivatele", obsahujici zakladni spolecne veci: user id, login, heslo, pripadne nejaky dalsi jednoznacne spolecny data
b) Tabulka "Vedouci", obsahujici veci pro vedouci, tabulka "Zamestnanci", obsahujici veci pro zamestnance, tabulka "Zakaznici", obsahujici veci pro zakazniky... vzdy user id FK na tabulku uzivatele. Mozno samozrejme dal vetvit, jako napr. Uzivatele -> Zamestnanci -> Vedouci (tzn. Vedouci je zvlastni pripad Zamestnance). Tak muze byt pro zamestnance vzdy odkaz na user id sveho sefa, a u zakaznika napriklad datum posledniho nakupu sekacky na travu.
Ale vazne, radim tvrde separovat interni veci a klientske veci;)
S tímto názorom jednoznačne súhlasím, už len kvôli dvom dôvodom, prvý je že sa pre tabuľku login dajú nastaviť iné práva ako pre ostané a ako druhý dôvod rychlejší a prehľadnejší spôsob prihlasovania v PHP. Ovšem pokiaľ by rozdielnych stĺpcov medzi
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
nebolo veľa tak by som dáta (Vedouci,Zamestanci,Zakaznici, nepotrebne NULL) vložil do jednej tabulky a podľa loginu s nej vyberal údaje, samozrejme sa tím môže znížiť bezpečnosť údajov, ale pokiaľ ide o jednoduchý kód kde je malá šanca na bugy tak by to stačilo.
Takže pre bežnú app by som dopuručoval len dve tabuľky, login a data.
Jeste jedna moznost:
Tabulka users - spolecne veci
Tabulka zamestnanci - veci co maji zamestnanci navic, s atributem je_vedouci
Tabulka zakaznici - veci co maji zakaznici navic
Zamestnanci i zakaznici obsahuji userID - foreign key do users.
Jak to cist:
SELECT * FROM zamestnanci JOIN users USING (userID);
SELECT * FROM zakaznici JOIN users USING (userID);
To zaroven castecne separuje zamestnance i zakazniky, ale data formulare jsou v jedne tabulce. V pripade potreby se na to daji udelat VIEW.
Tiskni
Sdílej: