T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Dobry den, delam informacni system v PHP. Do systemu se budou prihlasovat tri typy lidi:
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
Prihlasovaci formular je pro vsechny spolecny.
Nyni ale vaham, jak udelat databazove tabulky. Zda do tabulky users dat vsechny tri typy uzivatelu - to by melo vyhodu, ze po prihlaseni by se uzivatelske jmeno hledalo jen v jedne tabulce. Problemem by pak byly sloupce, ktere jsou vyzadovany jen treba u zamestnancu a vedoucich (plat) - tak co s nima delat u zakaznika? Nechat na null?
Dalsi moznosti by bylo zakazniky a pracovniky dat do dvou oddelenych tabulek. To by vsak komplikovalo prihlasovani, protoze bych uzivatelske jmeno musel hledat ve dvou tabulkach.
Co myslite?
Přeji hezký den,
Neznám další detaily. Osobně bych měl tabulku user, id, heslo, role, která by sloužila pouze k auth. a v aplikacích bych se rozhodoval podle role. To vyhovuje v případě, kdy pracovník se stane vedoucím. Jak jsem ale řekl, nemám dost informací.
PM
jj, ten môj komentár som mal skôr prehodiť sem, ale to už nejde:) takže súhlasím s Petrom.
(Komentár je pod FooBar)
Já bych osobně udělal tabulky dvě: zaměstnanci a zákazníci. V případě zaměstnanců by v tabulce bylo pole, které by vypisovalo stav zaměstance (zda jde u vedoucího, řadového dělníka, pomocnou sílu, atd.), tabulka zákazníci by byla jiná: Tam je dobré uvádět údaje jako IČO, DIČ, název firmy apod. - naprosto jiná problematika.
Z toho vyplývá, že přihlašovací formulář by neměl být společný pro všechny - zde by se rozhodlo v prvním dotazu, zda jde o zákazníka nebo zaměstnance. Pak by se objevil vlastní formulář pro daný typ uživatele. Jinak mi ale takový společný formulář nepřipadá jako dobrý nápad .. Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců.
"Zákazník nemá vidět do "kuchyně" firmy, ani co se týká záležitostí zaměstnanců."
Suhlas a dokonca nema ani vidiet udaje ostatnych zakaznikov. Ak tam ukladate aj nejake osobne udaje a nie len volne dostupne mohlo by to byt aj zalovatelne.
Kdyz pomineme vsechny ty namitky k aplikaci jako takove (ktere jsou naprosto vystizne), reseni dotazu jako takoveho by bylo treba taky nejak takto:
a) Tabulka "Uzivatele", obsahujici zakladni spolecne veci: user id, login, heslo, pripadne nejaky dalsi jednoznacne spolecny data
b) Tabulka "Vedouci", obsahujici veci pro vedouci, tabulka "Zamestnanci", obsahujici veci pro zamestnance, tabulka "Zakaznici", obsahujici veci pro zakazniky... vzdy user id FK na tabulku uzivatele. Mozno samozrejme dal vetvit, jako napr. Uzivatele -> Zamestnanci -> Vedouci (tzn. Vedouci je zvlastni pripad Zamestnance). Tak muze byt pro zamestnance vzdy odkaz na user id sveho sefa, a u zakaznika napriklad datum posledniho nakupu sekacky na travu.
Ale vazne, radim tvrde separovat interni veci a klientske veci;)
S tímto názorom jednoznačne súhlasím, už len kvôli dvom dôvodom, prvý je že sa pre tabuľku login dajú nastaviť iné práva ako pre ostané a ako druhý dôvod rychlejší a prehľadnejší spôsob prihlasovania v PHP. Ovšem pokiaľ by rozdielnych stĺpcov medzi
Vedouci Zamestnanci Zakaznici
nebolo veľa tak by som dáta (Vedouci,Zamestanci,Zakaznici, nepotrebne NULL) vložil do jednej tabulky a podľa loginu s nej vyberal údaje, samozrejme sa tím môže znížiť bezpečnosť údajov, ale pokiaľ ide o jednoduchý kód kde je malá šanca na bugy tak by to stačilo.
Takže pre bežnú app by som dopuručoval len dve tabuľky, login a data.
Jeste jedna moznost:
Tabulka users - spolecne veci
Tabulka zamestnanci - veci co maji zamestnanci navic, s atributem je_vedouci
Tabulka zakaznici - veci co maji zakaznici navic
Zamestnanci i zakaznici obsahuji userID - foreign key do users.
Jak to cist:
SELECT * FROM zamestnanci JOIN users USING (userID);
SELECT * FROM zakaznici JOIN users USING (userID);
To zaroven castecne separuje zamestnance i zakazniky, ale data formulare jsou v jedne tabulce. V pripade potreby se na to daji udelat VIEW.
Tiskni
Sdílej: