I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Pokud by se nic nenašlo, uvítal bych i tip na vhodný export z PowerDesigneru. Díky
Řešení dotazu:
#!/bin/sh
if [ -z "$WINEPREFIX" ] ; then
export WINEPREFIX=$HOME/win/PD.wine
rm -Rf $WINEPREFIX
mkdir -p $WINEPREFIX
winetricks sound=alsa
fi
ln -sf $HOME $WINEPREFIX/dosdevices/d:
#winetricks wsh56 wsh56vb wsh56js gecko vb6run native_mdac mdac28
winetricks gecko vb6run wsh56
# riched20 riched30 cygwin mdac28 corefonts wsh56vb vb5run native_oleaut32 native_mdac
wine powerdesigner125_eval.exe
PD se pak spouští jako
env WINEPREFIX=$HOME/win/PD.wine wine "C:\Program Files\Sybase\PowerDesigner 12\pdshell12.exe"
Chodí to docela slušně. Jenom plovoucí toolbary se nezobrazují úplně. Ale když se ukotví na horizontální lištu,tak pak se zobrazí správně.
Pro export/import metadat používám Ruby ve spojení s OLE automation. Ve Windows to funguje perfektně. Ve wine to ve verzi wine 1.2 nefungovalo a od té doby jsem to nezkoušel. Byly to nějaké problémy s TypeLib. Už jsem na tom začal kdysi dělat, ale moc daleko jsem nepostoupil. Ve verzi wine 1.3 udělali v OLE velmi výrazná vylepšení, takže bych řekl, že to stojí za vyzkoušení.
Dle doporučení jsem instaloval raději do extra prostředí (WINEPREFIX). Zbytek nebyl potřeba. V průběhu instalace se sice na konzoli vypsalo pár chybových hlášek, ale do GUI nic a proběhlo to OK. Stejně tak spuštění aplikace. Zatím jsem na problém nenarazil. Můj 6MB *.pdm to otevřelo a provedlo "Updating model version from 12.5.0.2169 to 15.2.0.3042 Viewer". Zdá se, že ani plovoucí panel nedělá potíže, ale je to jen první dojem.
Hluboce smekám před těmi, co dělají na Wine - aktuálně mám wine-1.3.1. A ještě odkaz na popis v databázi aplikací
Tiskni
Sdílej: