Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
[mysqld] key_buffer = 16K max_allowed_packet = 1M table_cache = 4 sort_buffer_size = 64K read_buffer_size = 256K read_rnd_buffer_size = 256K net_buffer_length = 2K thread_stack = 64K query_cache_limit = 1M query_cache_size = 8M innodb_buffer_pool_size = 8M innodb_additional_mem_pool_size = 1M innodb_log_file_size = 5M [isamchk] key_buffer = 8M sort_buffer_size = 8M [myisamchk] key_buffer = 8M sort_buffer_size = 8MVychází to z OpenSuse 'my-small.cnf' a zkušeností z vlastním serverem, který měl 96Mb Ram :), bohužel již jej nemám, a nemám ten přesný konfigurák z něj…
innodb_buffer_pool_size = 16M innodb_additional_mem_pool_size = 2MJak to dopadlo ?
Páni, 12MB ram jo?
Jasně, rejpu, ale nechceme přeci aby se tu šířili dezinformace.
Samozřejmě jsem pochopil co autor chtěl říci, jde o to že tuhle diskusi si přečte mnoho lidí, bez mého trapného příspěvku z kterého pramení toto vlákno by si spousta lidí spojila velikost operační paměti s "Mb" a mě už docela nebaví pořát dokola lidem vysvětlovat rozdíl mezi Mb a MB.
Naopak, díky našemu vláknu si každý spojí operační paměť s "MB" a síťový provoz s "Mb", tedy nejenže pár dalších lidí bude vědět něco o jednotkách, ale snad to budou i šířit dál, tedy, naše trapné vlákno obecné it gramotnosti pomůže mnohem více než by kdo čekal.
Naopak, díky našemu vláknu si každý spojí operační paměť s "MB" a síťový provoz s "Mb", tedy nejenže pár dalších lidí bude vědět něco o jednotkách, ale snad to budou i šířit dál, tedy, naše trapné vlákno obecné it gramotnosti pomůže mnohem více než by kdo čekal.
I tak se to dá brát, souhlas
'bit'
:1 kbit/s = 1000 bit/s 1 Kibit/s = 1024 bit/s x 1 kB = 1000 B 1 KB = 1024 BA je to právě kvůli záměně B/b :)
KiB, MiB.. byly sic vytvořeny aby v tom udělali pořádek, ale ve výsledku v tom udělali ještě větší bordel, používat to je myslím úplná blbost (osobní názor).
Navíc, jak na to tak koukám, tak oni tim že chtěli vytvořit nový standart tak jiný porušili, to je k smíchu.
1 kbit/s = 1000 bit/s 1 Kibit/s = 1024 bit/s x 1 kB = 1000 B 1 KiB = 1024 BUž jsem radši dnes s jednotkami skončil, ještě použiji jednu odpoledne: „koupím si 2ℓ burčáku“ a konec, bo mi to nějak nejde.
Debian /etc/mysql/my.cnf
'/usr/share/mysql'
na OpenSuse jsou 3 ks předpřipravených konfiguráků small, medium a huge, kde je to „nějak“ v základu nastaveno, když to nechcete řešit nebo nemáte zkušenosti, je to dobrý výchozí bod (nastavení InnoDB, jestli se nepletu, tam je zakomentováno a ve všech souborech je identické).je to dobrý výchozí bod (nastavení InnoDB, jestli se nepletu, tam je zakomentováno a ve všech souborech je identické).
Tak tak, ještě by tam měl být konf. my-innodb-heavy-4G.cnf s nastaveným InnoDB.
Nastavit to pro silnejsi server jiz neni se znaloptmi matematiky zakladni skoly problem.
Nastavit to pro silnější server není otázkou matematiky, je to otázkou znalosti té DB a jejího použití. Vůbec to není o vynásobení všech parametrů nějakou konstantou ale o poměrně složitém vyvážení všech parametrů. U MySQL je to zvlášť těžké v případě, že se používá více tabulkových enginů.
Jistě, ale někdo kdo hledá přednastavené konfigurační soubory určitě ony znalosti databázového serveru (či jednotlivých enginů) prostě nemá, nebo s nastavováním nechce ztrácet čas (což opět hovoří o jeho neznalosti).
No to je složité. Pokud to někdo nastaví čistě matematicky, tak snadno skončí s DB, která nejenže nemá žádný výkon, ale ještě k tomu žere příliš mnoho paměti.
Pro pomoc s nastavením výkonových parametrů MySQL vřele doporučuji mysqltuner.pl nebo podobný MySQL Tuning Primer.
Pochopitelně nic z toho nezachrání blbě navržené DB schema.
Souhlasím že nastavovat to přímo úměrně vůči operační paměti není úplně ideální, ale bez potřebných znalostí k správnému nastavení jak enginů tak samotného serveru je to krom dotazu v diskusi nejlepší řešení.
Tiskni
Sdílej: