abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (18%)
     (4%)
     (7%)
     (4%)
     (7%)
     (4%)
     (32%)
    Celkem 28 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Dotaz: Výběr databáze

    19.2.2011 14:40 soosm
    Výběr databáze
    Přečteno: 549×
    Dobrý den, rád bych si od zkušenějších nechal poradit ohledně výběru databáze pro jeden můj projekt. Situace je takováto, máme projekt s databází, nějakých 30 tabulek, všechny až na jednu jsou malé, jen pár řádků.. Al jedna je zvláštní a trápí je výkonnost.

    Je to tabulka s 30ti sloupci, a cca 5000 řádky, poměr čtení:zápis je tak 3:1. Pracuje se s ní zvláštním způsobem, třeba 6 hodin se jí ani jeden dotaz nedotkne, ale potom přijdou dotazy, selectuje se omezená část dat (dejme tomu tak 500 řádků) a následně se některé z nich mění (selectne se to, následně 2 řádky změní, znova selectne atd...).

    Mám trochu strach z rychlosti, protože když se změní 2 řádky tak přebudování indexů trvá asi 0.1 sekundy, což je dost.. Rád bych si nechal poradit, jelikož bude zátěž na tu databázi hodně růst, co udělat pro výkon, jaký engine zvolit? Innodb místo Myisam? Měla by se tabulka která má 30 sloupců rozdělit na více tabulek aby se nepředělávalo tolik indexů? Či snad ještě něco jiného?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    poky74 avatar 19.2.2011 14:43 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze

    Osobně bych tabulku rozdělil na více tabulek a spojoval je pomocí id, přechod na innodb by vám moc nepomohl, když vidíte problém v délce budování indexů, innodb je v tomto pomalejší, pokud máte potíže s rychlostí kvůli indexům, bylo by dobré se zamyslet na jejich výtěžností.

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    Řešení 1× (mimi.vx)
    19.2.2011 15:57 Ondřej Kopka | skóre: 20 | blog: ondrejk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze
    Vlož sem definici té tabulky a popis způsobu, jakým se s ní bude pracovat. Nejlepší cesta ke zvýšení výkonu je optimalizace datového modelu.
    19.2.2011 16:09 Ondřej Kopka | skóre: 20 | blog: ondrejk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze
    Zradu bych viděl v těch 30ti sloupcích, bude to chtít změnit definici tabulky.
    19.2.2011 23:18 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze
    Přesně tak, bez konkrétní informace o tom, jak ta tabulka vypadá, lze jen spekulovat a střílet naslepo.
    19.2.2011 22:10 kuka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze
    5000 radku? To je vubec otazka, zda se nad takovou minitabulkou vyplati databazovemu stroji pouzivat indexy. Cimz nerikam, ze ten model je optimalni, to bych ho musel videt, ale nejak extra ladit databazi pri takovem mnozstvi dat podle mne postrada smysl. Nebo je nejaky vyhled narustu objemu - jaky?
    19.2.2011 23:01 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr databáze
    Je to směšný počet řádků. To by insert záznamu 386-ka co mám pod stolem zvládla za kratší čas.
    Jak ta tabulka vypadá - dejte nám strukturu třeba s příkazu SHOW CREATE TABLE tabulka, a vysvětlete co znamená přebudování indexů?
    30 sloupců - cítím něco špatně v modelu (ne nutně).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.