Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
1. SELECT id FROM identifikatory WHERE nazev = 'nazev'; // pokud predchozi select vrati id, pak 2. INSERT INTO tabulka VALUES (id, .....)Tyto operace provádím v transakci s úrovní REPEATABLE READ, ale nemyslím si, že by samotná transakce ochránila bod 2 před tím, aby někdo mezitím smazal dané id. V tabulce tabulka je totiž id jako cizí klíč na tabulku identifikatory, takže ve druhém kroku potřebuju, aby id existovalo. Jakým způsobem mohu zajistit, aby id určitě existovalo ve 2. kroku?
INSERT INTO tabulka SELECT id, ..... FROM identifikatory WHERE nazev='nazev' LIMIT 1;Pokud
nazev
nebude existovat, nový záznam se nevloží.
identifikatory
indexovánu podle sloupce nazev
.
Tu časovou náročnost jsem nedávno měřil. Není to tak zlé, jak se povídá. Navíc všech 1000 záznamů můžeš vložit jedním insertem, takže to bude i rychlé.
protože při repeatable reads transakce díky race condition může selhat i z jiných v podstatě neodstranitelných důvodů)Jakých třeba? Opakování transakcí nikde implementováno nemám. Vyzkoušel jsem, že transakce v REPEATABLE READS může selhat takto:
sezení 2: START TRANSACTION SELECT id FROM hlavni_tabulka WHERE id = 2; sezení 1: DELETE FROM hlavni_tabulka WHERE id = 2; sezení 2: INSERT INTO vedlejsi_tabulka (id, ...) VALUES (2, ....); // selže kvůli cizímu klíči id tabulky hlavni_tabulka tzn. ačkoliv mi v tomto boděO jiných důvodech proč by mělo REPEATABLE READS selhat nevím. Souběh už by měla mít databáze vyřešený ne?
dotaz "SELECT id FROM hlavni_tabulka WHERE id = 2" vrací hodnotu, fyzicky už to tam neexistuje a foreign key zajímá
jen poslední verze. Tohle nevím jak vyřešit kromě izolace SERIALIZABLE, která by měla zamknout čtené řádky, ale to bohužel (jak jsem dnes zjistil) nemohu udělat, protože potřebuju,
aby ostatní sezení měla k dispozici RW přístup k řádkům hlavní tabulky během transakce (která může trvat i několik desítek minut - miliony řádků).
CREATE TABLE a (a integer) engine innodb; INSERT INTO a values (1);když spustím následující řádky synchronně ve dvou transakcích (vždy stejný řádek v jedné a pak v druhé), tak mi ta druhá nezařve, i když by měla (a např. v postgresql zařve) a normálně počká na commit první transakce a pak zahlásí nula modifikovaných řádek.
set session transaction isolation level repeatable read ; BEGIN; SELECT * FROM a; UPDATE a set a=2 /*v druhé =3*/ where a=1; COMMITPřitom další SELECT * FROM a; furt tvrdí, že tam v té tabulce je jednička. Tomu tedy rozhodně neříkám repeatable reads, tomu říkám paskvil. --- Nicméně obecně: pokud chceš mít dlouhé transakce, během kterých ostatní transakce mají RW přístup, nemůžeš zajistit konzistenci. To prostě z principu nelze. Buď máš konzistentní čtení/zápis, pak ale když se sejdou dvě transakce nad stejnými daty, ne vždy jdou uspořádat a tedy je potřeba někdy jednu zrušit a pak zavolat znova. To u dlouhé transakce je blbina, pak ji musíš rozsekat na krátké transakce. Anebo se vykašleš na konzistenci. Zajistit obojí prostě nejde - když té dlouhé transakci změní něco krátká transakce pod rukama, tak to prostě "automaticky" vyřešit nejde.
identifikatory
byla stabilní a potřeboval bys větší výkon databáze, zvaž její odstranění. Místo cizího klíče pak použiješ datový typ ENUM. Databáze s ENUM pracuje o něco rychleji a hlavně je s ním mnohem pohodlnější práce. Vně se chová jako varchar, ale uvnitř je to jen jednobajtový (příp. dvoubajtový) identifikátor.
SELECT id FROM identifikatory WHERE nazev = 'nazev' FOR UPDATE;
Tiskni
Sdílej: