Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
SELECT ENCRYPT('nějaké-heslo')
vrátí asi takovýto řetězec: MeXkFnYUhP7cw
Jakou funkcí v PHP dosáhnu stejného výsledku ? Koukal jsem na mcrypt, crypt, ale stejně jsem nenašel tu správnou password()
.
encrypt()
v MySQL je definovaná dost vágně na to, aby mohla být implementována někde jinde ještě jednou a bylo zaručeno, že obě implementace budou vracet vždy stejné výsledky.
SELECT * FROM .... WHERE ...
uděláš SELECT *, password = ENCRYPT(vstupoduzivatle) as spravneheslo FROM ... WHERE ...
a je to. Nevidim kde je problém.
Nebo taky
SELECT * FROM ... WHERE password = ENCRYPT(vstupoduzivatle) AND ...
podle toho, na co to potřebuejš...
encrypt()
i druhý parametr. Nějak se na něj zapomíná.
Jinak je samozřejmě nesmysl tahat zašifrované heslo z databáze a snažit se ho porovnávat v PHP. Na to máme SQL.
SELECT encrypt('heslo');Pokaždé to vygeneruje něco jiného. První 2 znaky jsou použitá sůl. Když výsledek uložíš do sloupce např. password, tak pro ověření stačí:
SELECT encrypt('heslo',password)=password;Z uloženého hesla
password
použije jen první 2 znaky.
encrypt()
bere z šifrovaného řetězce jen prvních 8 znaků, zbytek ignoruje. Možná proto je místo ní doporučena funkce password()
, která bere v potaz všechny znaky.
// overime existenci mailove schranky
if ($db->query("SELECT email FROM users WHERE email = '$_REQUEST[email]'")->num_rows) {
// overime spravnost zadaneho hesla, bohuzel musime primo imap pripojenim, protoze funkce encrypt v MySQL vraci pokazde jiny retezec
if ($mbox = @imap_open("{127.0.0.1:143/notls}", $_REQUEST['email'], $_REQUEST['old-password'])) {
...
Abyste chápali čeho jsem chtěl dosáhnout - chtěl jsem umožnit uživatelům měnit heslo do jejich schránky.
SELECT (ENCRYPT('ahoj','AB'));Dá vždy stejný výsledek.
ENCRYPT('ahoj','TG');(respektive jako
ENCRYPT('ahoj')
, kde se náhodně vygenerovalo to 'TG')
SELECT CASE WHEN 'TGlcRH68Dkg3g' = ENCRYPT('ahoj',SUBSTRING('TGlcRH68Dkg3g',1,2)) THEN 'rovna se to' ELSE 'NErovna se to' END AS result;Prostě si musíte vzít ty první dva znaky z uloženého encrypt-ovaného řetězce a použít je jako salt.
ENCRYPT()
- ba naopak encrypt('heslo',password)=passwordJako druhý parametr dáš to šifrované heslo v databázi.
ENCRYPT()
bere jen tolik znaků kolik potřebuje, takže ten SUBSTRING()
co jsem psal výše, je naprosto zbytečný až špatný.
if ($db->query("SELECT email FROM users WHERE email = '$_REQUEST[email]'")->num_rows) {
$_REQUEST[]
je protažen mysql_escape_string
em
Jen to prostě ukazuje na to, že používáte něco, s čím neumíte zacházet. A to prostě není dobře, protože jednou vyrobíte prasečinu, která už nevinná nebude.
Fajn, řekněme - smyšelný příklad - že najezdím ročně kolem 200 tisíc kilometrů (jakožto zahraniční řidič tahače), osobní auto umím řídit i se zavázanýma očima a mám za tu dobu za sebou jednu nehodu, kterou jsem nezpůsobil.
Vy najezdíte jakožto běžný motorista ročně kolem 15ti tisíc a máte za sebou třeba 2 zbořená auta vlastní vinou.
Jsem oprávněn Vám říkat, že používáte něco s čím neumíte zacházet a to prostě není dobře, protože jednou někoho zabijete a to už tak nevinné jako sešrotovaná auta nebude ? Je to cesta do pekel.
mysql_escape_string
em odpovídá mému požadavku a jeho formát není nikterak pozměněn.
Mě to naopak připadá jako zbytečné plácání proměnnými. Pokud vám jde čistě jen o modifikaci hodnot v gobálním poli, tak můžu samotnou fci escape_stringu přesunout s klidem do složené části SQL dotazu, kdy se nic modifikovat a znovu přiřazovat nebude.
Ale tohle, jsou jen detaily u tak jednoduché části kódu, jako je ten, který jsem napsal. Modifikace hodnot v globálním poli je možná trošku prasečina a možná se to ani nemá, ale v mém případě použití to nehraje roli.
SELECT * FROM tabulka;
", který nacházím i v komerčních aplikacích. Prostě si to někdo zjednodušil a pak už se k danému kódu nevrátil, protože mu připadal OK. Chybu to nezpůsobí hned a nemusí to způsobit nikdy, ale udržovatelnosti programu to neprospěje. Ovšem je to mnohem menší zlo, než modifikace superglobálních polí.
mysql_escape_string
k přepsání hodnoty pole z požadavku je první polovina vytvoření SQL injection. Pak se vám někde stane, že tu hodnotu escapujete dvakrát, jako opravu to escapování zrušíte a tam, kde se to escapovalo správně jednou, máte vyrobené SQL injection. Mnohem lepší je vyhnout se přepisování parametrů požadavku, vyhnout se i mysql_escape_string
a použít parametrizované dotazy.
Tiskni
Sdílej: