abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:00 | IT novinky

    Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 21:22 | IT novinky

    Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.1. 19:33 | Nová verze

    Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.1. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.1. 14:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.1. 02:55 | IT novinky

    V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    15.1. 00:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.1. 21:44 | Humor

    Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.1. 03:11 | Zajímavý software

    Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Rozcestník

    Dotaz: MYSQL generovanie štatistických prehľadov

    8.1.2012 18:42 adrinko | skóre: 22
    MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    Přečteno: 481×
    Zdravím,

    prosím o vaše názory, čo je najvhodnejšie v takomto prípade. Mám v phpčku spravený systém, kde si registrovaní užívatelia zadávajú svoje tasky na dnešný deň. Chcel by som teraz, vypísať povedzme mesačnú (alebo aj dlhšiu) krivku pre užívateľa, koľko taskov mal v ktorý deň a z toho by sa mu zobrazila krivka podobne, ako google analytics. Následne ja ako admin by som chcel tiež podobnú krivku, kde by zobrazilo sumár taskov v jednotlivé dni pre všetkých užívateľov.

    Otázka teraz je - ako je to najlepšie spraviť s ohľadom na databázu? Je mi jasné, že keby sa to spočítavalo vždy na základe dotazu stránky, tak by sa rôzne výpočti na konkrétne dni opakovali a zbytočne tak viackrát zaťažovali celý systém. Mne sa zdá najlepšie, keď sa pre každý deň uloží do db výsledok a pokiaľ znova nastane potreba zobraziť daný deň, tak sa už nebudú všetky tasky pre daného užívateľa znovu spočítavať, ale sa len jednoducho už predtým spočítaný výsledok načíta z db. Čo poviete? (niečo na spôsob "cachovania" jednotlivých dotazov..) Ešte som také niečo nikdy nepotreboval spraviť, preto uvítam vaše názory. Vďaka!

    Odpovědi

    8.1.2012 19:06 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    O potřebné cachování se stará přímo SQL server.

    Pokud bys měl problém s výkonem při poskytování výstupů, můžeš optimalizovat SELECT, případně doplnit potřebné indexy. Nebo můžeš při ukládání záznamů aktualizovat pomocí triggeru nějakou agregační tabulku (i více) s předzpracovanými výstupy.

    Každé řešení má své výhody i nevýhody. Záleží na tom, zda se častěji zapisuje nebo čte. Pokud by i nadále byly problémy s výkonem, sáhl bych po jiné databázi.
    okbob avatar 8.1.2012 19:46 okbob | skóre: 30 | blog: systemakuv_blog | Benešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    záleží na zátěži - na objemech dat - na tom, jak budete mít omezené reporty v historii

    Od určitých objemů je nutné dělat preagregace - tam sama o sobě žádná relační databáze nepomůže - nicméně chce to řešit pokud počítáte, že se dostanete nad milióny řádků a budete růst. Vytvořte si databázi a naplňte jí, tak jak bude vypadat za cca 7 let provozu - a vyzkoušejte si rychlost dotazů (pokud možno paralelně). Pokud budou dostatečně rychlé, tak nic nemusíte řešit - jinak buďto přemýšlejte nad zadáním (např. omezit rozsah reportu na poslední 3 měsíce) nebo nad formou materializace - preagregace.
    9.1.2012 15:00 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    IMHO rychlejší než dělat testy je udělat si tu preagregaci rovnou - jde o tři triggery a jednu tabulku, to je hotový za chviličku.
    12.1.2012 01:27 adrinko | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    vďaka za typy. l0gik, z tvojho príspevku to vyzerá fakt jednoducho:) aké 3 triggery si myslel? viete o nejakom návode na toto...? je síce fakt, že o triggeroch som už čítal, ale ešte som ich nikdy nepoužil. vďaka!
    12.1.2012 13:49 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    Tabulka: klíč(uživatel, den), počet operací No jednoduchej trigger: při insertu inkrementovat záznam v tabulce, popř. založit novej při delete dekrementovat a při updatu, pokud se změní den nebo uživatel províst obojí.

    Nepíšeš, kterej je to sql server, tak těžko dám návod, dělá se to v každym trochu jinak, ale když hodíš např. mysql (nebo co máš) trigger do nápovědy, tak to najdeš hned.

    Třeba k mysql najdeš nápovědu tady: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/create-trigger.html

    Řešil bych to takhle tak řádově od stotisíc záznamů, desettisíc Ti db spočítá jak nic.
    12.1.2012 09:55 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    Do 10k záznamů nemá moc smysl řešit ani indexy, ani triggery. Do 1M vystačíš s indexy.

    Záleží tedy na objemu dat. Podle popisu soudím, že preagregaci zřejmě potřebovat nebudeš.
    12.1.2012 10:42 kuka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    To je myslim prilis zjednodusujici. Pokud jde o hodne zatizeny system (nebo se to do budoucnosti predpoklada), tak pro 1M (a i mene) zaznamu bude hodne velky rozdil, jestli se data prectou z pripravene tabulky, nebo se museji online naagregovat. Co kdyby si napriklad statistiku soucasne zobrazovalo 100 konkurentnich uzivatelu?
    12.1.2012 10:56 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    Je to zjednodušující. Nevíme vůbec nic o budoucí zátěži. Řešit tuto záležitost triggery na několika stovkách záznamů je overkill, zejména pokud se statistiky budou zobrazovat třeba jen 1x denně.

    Denormalizace se má dělat až když je patrné, že to bude líné.
    Josef Kufner avatar 18.1.2012 21:17 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MYSQL generovanie štatistických prehľadov
    V zádadě máš dvě možnosti:

    1. Udělat select a počítat to na požádání.

    2. Každý den posčítat včerejšek a uložit si to. Postupem času staré záznamy agregovat do méně podrobných (posčítat dny do týdnů či měsíců).

    Nedávno jsem si naprogramoval do jednoho systému tu první možnost a výsledný select není vůbec hezký. Pokud bude uživatelů více a dat hodně, nebude to stíhat a indexy to nezachrání.

    Na cachování v SQL serveru se nespoléhej, než si tytéž data vyžádá uživatel znovu, ostatní je z cache vypláchnou.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.