Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
CREATE TABLE `temperature` (
`time` BIGINT NOT NULL PRIMARY KEY, /* UNIX timestamp * 1000 */
`id_sensor` TINYINT NOT NULL, /* cizi klic na senzor */
`t16` SMALLINT NOT NULL, /* teplota - 12bitu */
);
Stručně
CREATE TABLE `temperature` (
`id` bigint(20) NOT NULL AUTO_INCREMENT COMMENT 'ID',
`id_sensor` int(11) NOT NULL COMMENT 'foreign to sensor',
`time` datetime NOT NULL COMMENT 'date and time',
`temperature` float NOT NULL COMMENT 'temperature',
PRIMARY KEY (`id`),
KEY `time` (`time`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci;
CREATE TABLE `sensor` (
`id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT COMMENT 'ID',
`uid` varchar(20) COLLATE utf8_czech_ci NOT NULL COMMENT 'sensor ID',
`location` varchar(50) COLLATE utf8_czech_ci NOT NULL COMMENT 'short location description',
PRIMARY KEY (`id`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci;
Velikost dat 71 942 144
Velikost indexů 34 160 640
Řádků (auto increment): 1 559 770
... mám interaktivní graf na (zatím neveřejném) webu a tam se zobrazuje agregace po minutě a každou minutu se aktualizuje pomocí AJAXu.Tak tohle bych neoznačil jako agregace 1x za měsíc ani náhodou. Takže 1x za minutu. To úplně mění požadavek. Pro úsporné uložení používám SQLite, ale na 7 bytů se nedá dostat ani náhodou. A ani v MySQL to nepůjde.
Jaká úložiště nejefektivněji ukládají řádek s pevnou velikostí10.5. Data Type Storage Requirements
Lze použít DATETIME nebo TIMESTAMP jako primární klíč když je možné naměřit 2 a více hodnot za vteřinu?10.3.5. Fractional Seconds in Time Values IMO se sql na to co chceš moc nehodí, ale když na tom trváš, dobrou radu najdeš zde
Tiskni
Sdílej: