Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Potřebuji takovýto příkaz z pythonu přepsat do bashe.
db.execute("CREATE TABLE tiles (x int, y int, z int, s int, image blob, PRIMARY KEY (x,y,z,s));")
db.execute('INSERT INTO "tiles" VALUES(?,?,?,?,?);',(int(x),int(y.split('.')[0]),17-int(z),0,buffer(file("%s/%s/%s/%s" % (sys.argv[2],z,x,y)).read())))
Tedy ten druhý řádek, první jsem svedl, jde o sqlite. Je to vůbec možné?
Řešení dotazu:
NAME sqlite3 - A command line interface for SQLite version 3 SYNOPSIS sqlite3 [options] [databasefile] [SQL] SUMMARY sqlite3 is a terminal-based front-end to the SQLite library that can evaluate queries interactively and display the results in multiple for‐ mats. sqlite3 can also be used within shell scripts and other applica‐ tions to provide batch processing features.
A co jako?
Mně jde o to, že mám v shellu proměnné x,y,z a ve filesystému soubor, který potřebuji dostat do té databáze tak, jak je to napsáno v tom pythonu. Jde mi spíš o syntaxi s uvozovkami, apostrofy, složenými závorkami a pod., aby to příkaz sqlite pobral. Takže asi tak...
Mám něco takového (ten sys.argv[2] je jen název adresáře), ale nefachčí.
sqlite "$NAME" "INSERT INTO tiles VALUES ('${x}','${y}','${z}',0,'/zaloha/x/${file}')"
Zkusil jsem to z toho emailu přepsat do jednoho řádku, ale někde je chyba.
d=test.db3 rm -f $d; echo "CREATE TABLE Files (name TEXT PRIMARY KEY,contents BLOB);" | sqlite3 $d ; echo "INSERT INTO Files (name,contents) VALUES ('a.png',X'$(od -A n -t x1 'a.png'|tr -d '\r\n\t ')');" | sqlite3 $d ; echo "select contents from Files where name='a.png';" | sqlite3 $d >b.png
d=test.db3
chýba ; (bez nej sa to d berie ako premenná, ktorá platí len pre nasledujúci príkaz rm).
Pri tom príkaze od je názov súboru v apostrofoch a keďže sú tam už apostrofy použité, nerobí to to, čo to robiť má (a nechce sa mi hľadať, čo by na tom mieste vlastne fungovalo).
Potom to ten súbor do DB uloží v binárnom tvare, problém ale je, že program sqlite3 to, pri vypisovaní, spracuje len po prvý bajt 0 (takže sa do b.png uloží len časť toho súboru). Pri tom select sa môže použiť hex(contents) a tak sa to vypíše celé, bude to ale hexadecimálny reťazec, ktorý sa bude musieť nejako skonvertovať na binárne dáta (takže najjednoduchšie je to nechať v Python). :)
Ta chybějící ; byl překlep.
S tím pythonem chceš říct, že to nejde napsat v bash shellu?
Mně šlo právě o to, zda jde napsat to pythonovské
buffer(file("%s/%s/%s/%s" % (sys.argv[2],z,x,y)).read())
nějak v bash...
tohle
cat /zaloha/x/${file} | sed "s/'/\\\'/g")
změní bajty v souboru
Tiskni
Sdílej: