Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Řešení dotazu:
1) tabulka hlavicek ... id_pohybu, cislo_dokladu, ... typ (vydejka/prijemka) 2) tabulka radku id_pohybu, id_radku, id_zbozi, pocet (idealne pro prijemky trebas kladnej, pro vydejky zapornej nebo opacne)... 3) tabulka zbozi id_zbozi, ...Samo, nevim kam az chces zajit, dal muzes mit tabulku dodavatelu/odberatelu, kterou privazes na hlavicku ... Priklad: Vyber vsech dokladu s nejakym zbozim zacinajicim na ...
select distinct cislo_dokladu from hlavicky left join radky on radky.id_pohybu = hlavicky.id_pohybu left join zbozi on zbozi.id_zbozi = radky.id_zbozi where zbozi.nazev like "Prkno%"
Mám tu jednu takovou aplikaci. Je v ní přes 2200 triggerů. Každý druhý zapisuje pokoutně do nějaké tabulky a jejich spouštění je jako neřiditelná lavina. Trasování je peklo. Dopadová analýza je inferno na druhou. Nějaké moduly a jasně definovaná rozhraní mezi nimi? Na takový luxus zapomeňte.
Trigger je dobrá věc, ale jen ve specifických případech. Pokud máte aplikaci v rukou ( máte zdrojový kód, který můžete libovolně upravovat ), tak lepší se triggeru vyhnout. Ideálně je pokud se vám podaří udržet data a logiku separátně. S logikou pak můžete v rámci nasazení aplikace výrazně lépe manipulovat než s daty.
Ja jsem ale nerekl, ze taham business logiku do triggeru. Samozrejme tyto popisovane vyhybky tam nepatri. V triggeru pouze zarizuju, aby se data propagovala tam kam maji, protoze to zadny SQL server neumi sam o sobe, z jednoducheho pohledu obsahujiciho par joinu, rozpoznat zaridit. Take netvrdim ze je vhodne, aby ten trigger soupal data nekam uplne jinam. Jen do tabulek, z kterych se sklada view nad kterym je (samozrejme zapis do nejake logovaci tabulky atp. tam byt muze)
Pokud je databaze vhodne navrhnuta, nestava se ze by se clovek podivoval pri chybe co se to deje a musel to nejak slozite analyzovat, pokud je v DB poradek.
Predpokladam ze tabulky v tve databazi obsahuji semtam nejaky nullovatelny sloupec, je to tak?
Trigger rozhodně není transakce. Trigger se základním ACID transakčních DB nemá trigger vůbec nic společného. ( Na rozdíl od transakcí, které základem jsou. )
Výkonnost kódu (pro DB orientované aplikace) převážně závisí na tom kolik musí transakce udělat I/O operací s diskem. Rozdíl, zda kód běží v triggeru nebo PL/SQL nebo PHP, je zanedbatelný. Pro představu přístupová doba k datové větě (s lidským měřítkem × 1e9):
Ale nic si z toho nedělejte, názory jako Váš slyším i od seniorních vývojářů a IT architektů. Prý rozdíl mezi během triggeru a PL/SQL procedury i reálně změřili. A když se zeptám jak eliminovali diskovou cache, tak tou se nikdo nezabýval. Je to občas dost síla.
Tiskni
Sdílej: