PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »listen_address = 10.0.0.1
, slave servery tam mají každý svoji IP adresu.
Protože těch slave serverů bude hodně, mají v recovery.conf nastaveno primary_conninfo = 'host=10.10.10.10 ...'
. Tato adresa je manuálně přiřazena master serveru jako sekundární IP. Není v listen_address
, proto má master v NAT tabulce toto pravidlo:
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp -d 10.10.10.10 --dport 5432 -j DNAT --to-destination 10.0.0.1Slave stroje mají odpovídající pravidlo s vlastní cílovou IP adresou. Cílem je, když master spadne nebo je potřeba ho na delší dobu odstavit, aby bylo možné jednoduše některý slave přepnout do režimu master a stroji, na kterém to běží, přidat tu adresu 10.10.10.10. Ostatní slave stroje by se pak připojily na nový master a braly si data z něj. Tohle mám vyzkoušené a funguje to. Zajímalo by mě ale, jestli ten postup nemá nějaký zádrhel, kvůli kterému by mohlo dojít ke ztrátě dat nebo tichému poškození DB. Jenom pro úplnost - stav, kdy slave zjistí, že něco v nepořádku a odmítne v replikaci pokračovat, mi nevadí - to zjistím z logu. Chci se vyhnout situaci, kdy se bude slave po změně master serveru tvářit, že je všechno v pořádku, a na chyby v datech se přijde, až když se je pokusím použít.
listen_address
, tzn. odpadá restart databáze. A odpadá nutnost měnit v konfiguraci všech slave strojů IP adresu master serveru.
Moje otázka je, jestli slave stroje nějak poznají, že jim (například) chybí nějaká data. Obecně jestli rozpoznají, že nemůžou replikovat z nového master stroje, protože by tím došlo ke ztrátě dat
PostgreSQL itself supplies no tools to do this, but numerous third-party utilities such as "Linux heartbeat" are compatible with PostgreSQL replication.Zajímalo by mě, jak je ten článek starý, protože Heartbeat už nějakou dobu slouží pouze pro správu klientů clusteru, ne služeb v něm. Ale OK, to je možná jenom zjednodušení. Každopádně na webu o Heartbeatu zmiňují Corosync a když jsem hledal naposledy, ten žádnou podporu pro PostgreSQL neměl. Našel jsem vlákno v nějaké mailové konferenci, kde se někdo pokoušel takového agenta vytvořit, ale narazil na to, že replikace PgSQL se nedá naroubovat na stavy služby tak, jak je zná Corosync (zastavená -> spustit -> běží -> povýšit -> master). Je to logické, DB je možné změnit ze slave na master za běhu, ale zpátky už ne (pokud to vůbec jde) Tahle diskuze každopádně odbočuje od tématu.
Ahoj
ked ho prepnes do modu master nemusi mat najaktualnejsie data, to moze byt jediny problem. Pokial by si pouzil synchronu replikaciu tak aj data budu aktualne. Ked sa replike nebude nieco pacit urcite to uvidis v logoch ale odporucam nejaky monitoring si zriadit ja napriklad pouzivam toto http://bucardo.org/check_postgres/check_postgres.pl.html pre nagios (inak uplna spokojnost jeden master asi 10 replik po celom svete a krasne monitoruje len zo zaciatku musis vhodnu deltu najst).
Ale ine som chcel - da sa spravit HA cluster Master/Slave zalozeny na corosyncu/peacemakerovy a agentovy tak aby ti v pripade vypadku prepol slave na master. K tomu si v zadefinujes aj prepinanie ip medzi nodmi a je to. Mame to nasadene u zakaznika a funguje to asi skvele (uz sa neozval 5 mesiacov). Je to na debiane 7, verzia postgresu 9.2, viem ze kolega musel nejake veci v tom agentovy upravit lebo to nebolo kompatibilne s debianom(myslim ale ze s rhel a pod nebude problem - rpoblem bol v starej verzii corosyncu). Tu je nejaky link inak odporucam do googlu dat "corosync postgres replication" a prejst tie linky
http://clusterlabs.org/wiki/PgSQL_Replicated_Cluster
Tiskni
Sdílej: