Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
listen_address = 10.0.0.1
, slave servery tam mají každý svoji IP adresu.
Protože těch slave serverů bude hodně, mají v recovery.conf nastaveno primary_conninfo = 'host=10.10.10.10 ...'
. Tato adresa je manuálně přiřazena master serveru jako sekundární IP. Není v listen_address
, proto má master v NAT tabulce toto pravidlo:
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp -d 10.10.10.10 --dport 5432 -j DNAT --to-destination 10.0.0.1Slave stroje mají odpovídající pravidlo s vlastní cílovou IP adresou. Cílem je, když master spadne nebo je potřeba ho na delší dobu odstavit, aby bylo možné jednoduše některý slave přepnout do režimu master a stroji, na kterém to běží, přidat tu adresu 10.10.10.10. Ostatní slave stroje by se pak připojily na nový master a braly si data z něj. Tohle mám vyzkoušené a funguje to. Zajímalo by mě ale, jestli ten postup nemá nějaký zádrhel, kvůli kterému by mohlo dojít ke ztrátě dat nebo tichému poškození DB. Jenom pro úplnost - stav, kdy slave zjistí, že něco v nepořádku a odmítne v replikaci pokračovat, mi nevadí - to zjistím z logu. Chci se vyhnout situaci, kdy se bude slave po změně master serveru tvářit, že je všechno v pořádku, a na chyby v datech se přijde, až když se je pokusím použít.
listen_address
, tzn. odpadá restart databáze. A odpadá nutnost měnit v konfiguraci všech slave strojů IP adresu master serveru.
Moje otázka je, jestli slave stroje nějak poznají, že jim (například) chybí nějaká data. Obecně jestli rozpoznají, že nemůžou replikovat z nového master stroje, protože by tím došlo ke ztrátě dat
PostgreSQL itself supplies no tools to do this, but numerous third-party utilities such as "Linux heartbeat" are compatible with PostgreSQL replication.Zajímalo by mě, jak je ten článek starý, protože Heartbeat už nějakou dobu slouží pouze pro správu klientů clusteru, ne služeb v něm. Ale OK, to je možná jenom zjednodušení. Každopádně na webu o Heartbeatu zmiňují Corosync a když jsem hledal naposledy, ten žádnou podporu pro PostgreSQL neměl. Našel jsem vlákno v nějaké mailové konferenci, kde se někdo pokoušel takového agenta vytvořit, ale narazil na to, že replikace PgSQL se nedá naroubovat na stavy služby tak, jak je zná Corosync (zastavená -> spustit -> běží -> povýšit -> master). Je to logické, DB je možné změnit ze slave na master za běhu, ale zpátky už ne (pokud to vůbec jde) Tahle diskuze každopádně odbočuje od tématu.
Ahoj
ked ho prepnes do modu master nemusi mat najaktualnejsie data, to moze byt jediny problem. Pokial by si pouzil synchronu replikaciu tak aj data budu aktualne. Ked sa replike nebude nieco pacit urcite to uvidis v logoch ale odporucam nejaky monitoring si zriadit ja napriklad pouzivam toto http://bucardo.org/check_postgres/check_postgres.pl.html pre nagios (inak uplna spokojnost jeden master asi 10 replik po celom svete a krasne monitoruje len zo zaciatku musis vhodnu deltu najst).
Ale ine som chcel - da sa spravit HA cluster Master/Slave zalozeny na corosyncu/peacemakerovy a agentovy tak aby ti v pripade vypadku prepol slave na master. K tomu si v zadefinujes aj prepinanie ip medzi nodmi a je to. Mame to nasadene u zakaznika a funguje to asi skvele (uz sa neozval 5 mesiacov). Je to na debiane 7, verzia postgresu 9.2, viem ze kolega musel nejake veci v tom agentovy upravit lebo to nebolo kompatibilne s debianom(myslim ale ze s rhel a pod nebude problem - rpoblem bol v starej verzii corosyncu). Tu je nejaky link inak odporucam do googlu dat "corosync postgres replication" a prejst tie linky
http://clusterlabs.org/wiki/PgSQL_Replicated_Cluster
Tiskni
Sdílej: