Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
listen_address = 10.0.0.1
, slave servery tam mají každý svoji IP adresu.
Protože těch slave serverů bude hodně, mají v recovery.conf nastaveno primary_conninfo = 'host=10.10.10.10 ...'
. Tato adresa je manuálně přiřazena master serveru jako sekundární IP. Není v listen_address
, proto má master v NAT tabulce toto pravidlo:
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp -d 10.10.10.10 --dport 5432 -j DNAT --to-destination 10.0.0.1Slave stroje mají odpovídající pravidlo s vlastní cílovou IP adresou. Cílem je, když master spadne nebo je potřeba ho na delší dobu odstavit, aby bylo možné jednoduše některý slave přepnout do režimu master a stroji, na kterém to běží, přidat tu adresu 10.10.10.10. Ostatní slave stroje by se pak připojily na nový master a braly si data z něj. Tohle mám vyzkoušené a funguje to. Zajímalo by mě ale, jestli ten postup nemá nějaký zádrhel, kvůli kterému by mohlo dojít ke ztrátě dat nebo tichému poškození DB. Jenom pro úplnost - stav, kdy slave zjistí, že něco v nepořádku a odmítne v replikaci pokračovat, mi nevadí - to zjistím z logu. Chci se vyhnout situaci, kdy se bude slave po změně master serveru tvářit, že je všechno v pořádku, a na chyby v datech se přijde, až když se je pokusím použít.
listen_address
, tzn. odpadá restart databáze. A odpadá nutnost měnit v konfiguraci všech slave strojů IP adresu master serveru.
Moje otázka je, jestli slave stroje nějak poznají, že jim (například) chybí nějaká data. Obecně jestli rozpoznají, že nemůžou replikovat z nového master stroje, protože by tím došlo ke ztrátě dat
PostgreSQL itself supplies no tools to do this, but numerous third-party utilities such as "Linux heartbeat" are compatible with PostgreSQL replication.Zajímalo by mě, jak je ten článek starý, protože Heartbeat už nějakou dobu slouží pouze pro správu klientů clusteru, ne služeb v něm. Ale OK, to je možná jenom zjednodušení. Každopádně na webu o Heartbeatu zmiňují Corosync a když jsem hledal naposledy, ten žádnou podporu pro PostgreSQL neměl. Našel jsem vlákno v nějaké mailové konferenci, kde se někdo pokoušel takového agenta vytvořit, ale narazil na to, že replikace PgSQL se nedá naroubovat na stavy služby tak, jak je zná Corosync (zastavená -> spustit -> běží -> povýšit -> master). Je to logické, DB je možné změnit ze slave na master za běhu, ale zpátky už ne (pokud to vůbec jde) Tahle diskuze každopádně odbočuje od tématu.
Ahoj
ked ho prepnes do modu master nemusi mat najaktualnejsie data, to moze byt jediny problem. Pokial by si pouzil synchronu replikaciu tak aj data budu aktualne. Ked sa replike nebude nieco pacit urcite to uvidis v logoch ale odporucam nejaky monitoring si zriadit ja napriklad pouzivam toto http://bucardo.org/check_postgres/check_postgres.pl.html pre nagios (inak uplna spokojnost jeden master asi 10 replik po celom svete a krasne monitoruje len zo zaciatku musis vhodnu deltu najst).
Ale ine som chcel - da sa spravit HA cluster Master/Slave zalozeny na corosyncu/peacemakerovy a agentovy tak aby ti v pripade vypadku prepol slave na master. K tomu si v zadefinujes aj prepinanie ip medzi nodmi a je to. Mame to nasadene u zakaznika a funguje to asi skvele (uz sa neozval 5 mesiacov). Je to na debiane 7, verzia postgresu 9.2, viem ze kolega musel nejake veci v tom agentovy upravit lebo to nebolo kompatibilne s debianom(myslim ale ze s rhel a pod nebude problem - rpoblem bol v starej verzii corosyncu). Tu je nejaky link inak odporucam do googlu dat "corosync postgres replication" a prejst tie linky
http://clusterlabs.org/wiki/PgSQL_Replicated_Cluster
Tiskni
Sdílej: