V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zrovna jsem toto asi před 1 měsícem řešil. Je potřeba si uvědomit, že jedno veliké mazání DELETE FROM ...
, které by bylo jako jedna veliká transakce, může zhavarovat na nedostatku místa v undo segmentu (dokud neuděláte commit, tak stále musíte mít někde zálohu pro případ rollback).
Dále je potřeba si uvědomit, že smazané místo zůstává zabrané v segmentu do okamžiku, dokud neuděláte alter table shrink space cascade
nebo alter table modify lob ...
pro LOB. Netuším jak to vypadá při zálohování, zda se zálohují i prázdné ale zabrané bloky. V případě LOBu pak záleží i na tom, kam se LOBy sypou zda přímo do řádku, nebo LOB segmentu (viz fráze enable storage in row
při vytváření tabulky)
Já jsem skončil u mazání po časových úsecích v nočním okně. Už to běží 14 dní a ještě dalších 14 dní poběží. Každou noc se zvládnou odmazat tak 2-3 časové úseky.
Pak bude následovat zmíněné alter table modify lob (mylob) store as secure file compress high
které jednak sesype ementál tabulky a LOB segmentu do kompaktní formy, a jednak dojde ke kompresi dat LOBu. Přesný příkaz bude pro sesypání tabulky/LOBu do kompaktnější formy závisí na tom zda se Váš LOB umísťuje převážně do řádku nebo do separátního LOB segementu. Kam LOBY převážně tečou zjistíte pokud se podíváte na velikost LOB segmentu. Z této části mám největší obavu, protože tabulka bude po celou dobu sesypání exklusivně zamknutá a já jen doufám, že se vejdu s časem běhu do víkendového okna.
create table as select (bez blobu) nolog alter table add blob alter table nolog recyclebin=off drop table rename table alter table lognebo podobné variace na toto téma.
add column update drop column rename column
Tiskni
Sdílej: