Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
jménosouboru.exe.txt
. Následně není problém to spravovat skriptem na tři řádky.
# https://github.com/django/django/blob/5a468b4c085900ba28b7f8dfa2cb0b50d7699aa6/django/utils/text.py#L385 # zakóduje cestu aby to byl název souboru (e.g. nahradí / za -) def slugify(value, allow_unicode=False): value = str(value) if allow_unicode: value = unicodedata.normalize('NFKC', value) else: value = unicodedata.normalize('NFKD', value).encode('ascii', 'ignore').decode('ascii') value = value.replace("/", "-") value = value.replace(".", "-") value = re.sub(r'[^\w\s-]', '', value.lower()) return re.sub(r'[-\s]+', '-', value).strip('-_')
Potřebuji k nim přistupovat z WindowsChce to otervirat na voknech jednou za rok.. tak to skladovat zabalene staci ne? Skopiruje na wokna a rozbali. Tisic souboru je nic. Nazvy zustanou zachovane ;). Proto nehcapu co se resi.
Ak súbor s najdlhším menom na nejakom filesystéme máš, tak zjavne ten filesystém vie uchovávať súbory s tak dlhým menom.Píše že to má v rootu FS a nemůže to dát do podadresáře. Dostal poraděno že může soubory přejmenovat a pak přejmenovávat zpět on-demand, nebo že si může vyrobit „loopback“ a namapovat ho jako další písmenko, a pár dalších věcí, ale nijak se nevyjádřil a furt řeší jak to udělat aniž by napsal proč jsou popsané věci špatné. Na Linuxu bych ještě zvážil udělat si FUSE které bude soubory materializovat, ale těžko říct jak se tohle dělá na Windows.
Windowsy vedia vraj pracovať s cestou dlhou až 32kB. Link. Nie je jasné do akej miery je tam rozdiel medzi cestou a menom súboru. Ide len o to, či ten prístup použije aplikácia.Píše že aplikace používají náhodné staré API co to neumí.
touch `cat /dev/urandom | tr -dc a-zA-Z0-9 | head -c 255`
(na 256 už to odmítne) a pak jsem ho normálně přesouval do adresářů a šlo to.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem\LongPathEnabled
. Nevím, na co všechno to má vliv, můžeš vyzkoušet.
Tiskni
Sdílej: