Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
CREATE TABLE popis ( id INTEGER PRIMARY KEY AUTOINCREMENT, text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(id) );A výsledkem parsování je takovýto soubor:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek2.jpg');A všechno pracuje jak má. Každý obrázek má id popisu, ke kterému patří. Napadlo mě vyhodit z tabulky popis ten sloupec id, vždyť je tam už rowid. Ale jak s ním pracovat v insertech, vždyť po prvním insertu do popis_obrazek se last_insert_rowid() změní. Našel jsem, že by to šlo oklikou přes pomocnou tabulku, ale zdá se mi to zbytečné. Je na to nějaký fígl, nebo je lepší nechat id a nepoužívat rowid? Díky za inspiraci.
CREATE TABLE popis ( text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(rowid) ); INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek1.jpg'), ((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek2.jpg');To id v tabulce popis_obrazek tam být musí, identifikuje, ke kterému popisu obrázek patří. Děkuji mnohokráte za radu.
INSERT INTO popis VALUES('Jakysi popis') RETURNING rowid;A pozor, bez:
PRAGMA foreign_keys = ON;nebude fungovat kontrola referenční integrity.
CREATE TABLE popis_obrazek ( popis_rowid INTEGER NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(popis_rowid) REFERENCES popis(rowid) );Následně můžete vkládat do tabulky popis_obrazek pomocí příkazu INSERT s výrazem last_insert_rowid() pro získání posledního vloženého rowid:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek2.jpg');Tento způsob může být vhodný, pokud nepotřebujete sloupec id v tabulce popis a chcete využít automatického generování identifikátorů v SQLite pomocí rowid. Pokud ale potřebujete sloupec id v tabulce popis, je lepší ho ponechat a používat ho jako klíč pro odkazování v tabulce popis_obrazek. Toto je obecně považováno za lepší praxi, protože rowid může být přepsán při určitých operacích s tabulkou, například při přesunutí řádků nebo při vkládání řádků do středu tabulky. Klíče definované uživatelem (jako je id) jsou stabilnější a méně pravděpodobné, že se změní.
Tiskni
Sdílej: