Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CREATE TABLE popis ( id INTEGER PRIMARY KEY AUTOINCREMENT, text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(id) );A výsledkem parsování je takovýto soubor:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek2.jpg');A všechno pracuje jak má. Každý obrázek má id popisu, ke kterému patří. Napadlo mě vyhodit z tabulky popis ten sloupec id, vždyť je tam už rowid. Ale jak s ním pracovat v insertech, vždyť po prvním insertu do popis_obrazek se last_insert_rowid() změní. Našel jsem, že by to šlo oklikou přes pomocnou tabulku, ale zdá se mi to zbytečné. Je na to nějaký fígl, nebo je lepší nechat id a nepoužívat rowid? Díky za inspiraci.
CREATE TABLE popis ( text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(rowid) ); INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek1.jpg'), ((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek2.jpg');To id v tabulce popis_obrazek tam být musí, identifikuje, ke kterému popisu obrázek patří. Děkuji mnohokráte za radu.
INSERT INTO popis VALUES('Jakysi popis') RETURNING rowid;A pozor, bez:
PRAGMA foreign_keys = ON;nebude fungovat kontrola referenční integrity.
CREATE TABLE popis_obrazek ( popis_rowid INTEGER NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(popis_rowid) REFERENCES popis(rowid) );Následně můžete vkládat do tabulky popis_obrazek pomocí příkazu INSERT s výrazem last_insert_rowid() pro získání posledního vloženého rowid:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek2.jpg');Tento způsob může být vhodný, pokud nepotřebujete sloupec id v tabulce popis a chcete využít automatického generování identifikátorů v SQLite pomocí rowid. Pokud ale potřebujete sloupec id v tabulce popis, je lepší ho ponechat a používat ho jako klíč pro odkazování v tabulce popis_obrazek. Toto je obecně považováno za lepší praxi, protože rowid může být přepsán při určitých operacích s tabulkou, například při přesunutí řádků nebo při vkládání řádků do středu tabulky. Klíče definované uživatelem (jako je id) jsou stabilnější a méně pravděpodobné, že se změní.
Tiskni
Sdílej: