V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ako sa to na pozadi riesi?Riadky maju jeden extra slpec id, ktore je indexovany. A operacie sa vykonavaju cez ten index.
Ked budem selektovat 50 tisic riadkov, tak tej DB bude trvat dlho, kym ich nacita a posle do aplikacie.Zalezi, ake dotazy napises. Je rozdiel volat po kazdom riadku alebo naraz 50k riadov od DB.
Co ak chcem na zaciatku skocit na koniec tabulky?None problem:
; 500 riadkov od konca SELECT name from user ORDER BY user_id DESC LIMIT 500
Mozem pouzit cursor a volne behat s "kurzorok" po db a citat len riadky, ktore chcem, ale stale musim vediet, kolko ma tabulka riadkov a navyse ten kurzor musim dat do tranzakcie.Mozes behat po DB a nepoznat rozmery. Behas cez id (ktore je casto autoincrement pri pridany noveho zaznamu, t.j. je jedinecne pre kazdy riadok).
;Prvych desat zaznamov od offsetu s id=53. SELECT id, name from user where user_id >= 53 LIMIT 10
Dalej, ak dam v gride nieco vyhladat, hladam to zas cez dalsi selekt alebo hladam v pameti z nacitanych dat?To by mala spravne riesit DB. DB Ti len serviruje, co chces. Ono je optimalizovana nejako na "big data".
Teroeticky viem ten pocet zrusit a grid bude mat neznamy pocet riadkov, …Ak su operacie, ked sa nema menit tabulka, tak vies ju uzamnut (napr. zakazat pridavat novy riadky), kym sa nevykona nejaky Tvoj prikaz. A potom ju opat odomknes.
Co ale ked chcem vyhladat v niektorom poli nejaku hodnotu v tom gride? Bud nacitam vsetky riadky a pohladam sam, alebo zistim selektom id riadku, poslem dalsi selekt na id > to_id a limit 10 a este jeden id < to_id limit 10 aby som ziskal 10 riadkov nad a 10 pod tym najdenym (preto aby som vedel zobrazit najdeny riadok v strede gridu).Postup dobry. Realizacia kus nie najlepsia. Da sa to zapisat v jednom prikaze:
SELECT full_name, born_year FROM users WHERE user_id in ( SELECT user_id WHERE user_id < 91 and obec = "Presov" LIMIT 9 ) OR user_id in ( SELECT user_id WHERE user_id >= 91 and obec = "Presov" LIMIT 10 )
Poznámka pro nakopnutí 1: "Mozem dat v DB offset a skocit na koniec" - no, můžeš. Ale co je to vlastně konec? Vyfiltrovaný seznam z původních 500000řádků, omezených filtrem na 100000, seřazených podle názvu sestupně - má konec jinde.Presne. Tabuľka v SQL nemá nejaké definované poradie. Prakticky je to množina riadkov. Ak sa bavím o rýchlosti, tak v prvom kole by som sa pozrel na to, koľko dát s má preniesť a aká je prenosová rýchlosť. Povedal by som, že DB dodá dáta tak rýchlo, ako to disk a sieť dovolí. Rozdiel začne byť až pri komplikovanejších query, ale podľa toho čo tu bolo napísané tak query je niečo ako "select * from tabulka". Žiadne "join", žiadne "where". Ak je to pomalé, tak DB na vine nie je.
LIMIT
a OFFSET
nebo něco podobného (PostgreSQL umí LIMIT a OFFSET). Pokud chcete záznamy číst postupně, používají se k tomu kurzory – ale není to nejběžnější způsob použití SQL databáze.
Počet záznamů v DB / 50 = počet stránek (zaohrouhlit na celé nahoru)
A tím pádem můžeš SELECTovat stylem:
SELECT * FROM tabulka ORDER BY klíč LIMIT 0,49
kdy LIMIT = (současná stránka * 50) - 1, (současná stránka * 50 + 50) - 1.
Tiskni
Sdílej: