Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ako sa to na pozadi riesi?Riadky maju jeden extra slpec id, ktore je indexovany. A operacie sa vykonavaju cez ten index.
Ked budem selektovat 50 tisic riadkov, tak tej DB bude trvat dlho, kym ich nacita a posle do aplikacie.Zalezi, ake dotazy napises. Je rozdiel volat po kazdom riadku alebo naraz 50k riadov od DB.
Co ak chcem na zaciatku skocit na koniec tabulky?None problem:
; 500 riadkov od konca SELECT name from user ORDER BY user_id DESC LIMIT 500
Mozem pouzit cursor a volne behat s "kurzorok" po db a citat len riadky, ktore chcem, ale stale musim vediet, kolko ma tabulka riadkov a navyse ten kurzor musim dat do tranzakcie.Mozes behat po DB a nepoznat rozmery. Behas cez id (ktore je casto autoincrement pri pridany noveho zaznamu, t.j. je jedinecne pre kazdy riadok).
;Prvych desat zaznamov od offsetu s id=53. SELECT id, name from user where user_id >= 53 LIMIT 10
Dalej, ak dam v gride nieco vyhladat, hladam to zas cez dalsi selekt alebo hladam v pameti z nacitanych dat?To by mala spravne riesit DB. DB Ti len serviruje, co chces. Ono je optimalizovana nejako na "big data".
Teroeticky viem ten pocet zrusit a grid bude mat neznamy pocet riadkov, …Ak su operacie, ked sa nema menit tabulka, tak vies ju uzamnut (napr. zakazat pridavat novy riadky), kym sa nevykona nejaky Tvoj prikaz. A potom ju opat odomknes.
Co ale ked chcem vyhladat v niektorom poli nejaku hodnotu v tom gride? Bud nacitam vsetky riadky a pohladam sam, alebo zistim selektom id riadku, poslem dalsi selekt na id > to_id a limit 10 a este jeden id < to_id limit 10 aby som ziskal 10 riadkov nad a 10 pod tym najdenym (preto aby som vedel zobrazit najdeny riadok v strede gridu).Postup dobry. Realizacia kus nie najlepsia. Da sa to zapisat v jednom prikaze:
SELECT full_name, born_year FROM users WHERE user_id in ( SELECT user_id WHERE user_id < 91 and obec = "Presov" LIMIT 9 ) OR user_id in ( SELECT user_id WHERE user_id >= 91 and obec = "Presov" LIMIT 10 )
Poznámka pro nakopnutí 1: "Mozem dat v DB offset a skocit na koniec" - no, můžeš. Ale co je to vlastně konec? Vyfiltrovaný seznam z původních 500000řádků, omezených filtrem na 100000, seřazených podle názvu sestupně - má konec jinde.Presne. Tabuľka v SQL nemá nejaké definované poradie. Prakticky je to množina riadkov. Ak sa bavím o rýchlosti, tak v prvom kole by som sa pozrel na to, koľko dát s má preniesť a aká je prenosová rýchlosť. Povedal by som, že DB dodá dáta tak rýchlo, ako to disk a sieť dovolí. Rozdiel začne byť až pri komplikovanejších query, ale podľa toho čo tu bolo napísané tak query je niečo ako "select * from tabulka". Žiadne "join", žiadne "where". Ak je to pomalé, tak DB na vine nie je.
LIMIT
a OFFSET
nebo něco podobného (PostgreSQL umí LIMIT a OFFSET). Pokud chcete záznamy číst postupně, používají se k tomu kurzory – ale není to nejběžnější způsob použití SQL databáze.
Tiskni
Sdílej: