Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
nvram set boot_dev=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1
nvram commit
non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.reboot
, nebo jen znovu vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má. nenačte se při "studeném" startua
Stačí ... vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má.jsou protichudna tvrzeni. Po pripojeni napajeni probiha studeny start. To vypada opravdu na hw problem a reklamaci.
Hm, jeste me tak napadlo, nepise nvram
neco do logu? Napadlo me, jestli nedojde k tomu, ze se ty parametry do NVRAM nezapisou a pri kratkem odpojeni vydrzi v RAM diky nabitym filtracnim kondenzatorum.
Aha, tak jsem se podival na to video a vidim, ze jsem to nepochopil uplne spravne :-P. Jestli to mas jeste v zaruce (jak jsem pochopil), tak bych nic neresil a sel to reklamovat. Ty kondenzatory tam mozna nejakou roli hrat budou, ale je celkem jedno, jakou. Je to vadne zarizeni a jako takove patri na reklamaci.
Jinak k tomu teplemu nebo studenemu startu: fakt, ze pri odpojeni napajeni zustanou data zachovana jen 30 minut a dele ne ukazuje na hw problem. At uz se jedna o "zalohovani" vadnou baterkou nebo o vadnou flashku. Ale v obou pripadech se jedna o studeny start zarizeni.
Rozliseni teply / studeny start se pouzivalo (asi jeste pouziva) napr. u PC. Kdyz PC zapnes nebo zmacknes RESET, BIOS zacne provadet testy pripojenych zarizeni, pak jejich inicializaci a pak zavede system. To je studeny start (normalne zacina opravdu zapnutim zarizeni, tedy zarizeni je studene). Pokud vyvolas restart (napr. v DOSu pomoci Ctrl-Alt-Delete, z Windows pomoci "Restartovat"), BIOS testy pripojenych zarizeni vynecha a jde rovnou na jejich inicializaci. To je teply start (normalne zacina, kdyz je zarizeni uz zahrate predchozim provozem, proto "teply"), i kdyby zarizeni bylo v mrazaku.
U starsich pocitacu to bylo poznat treba na pocitani RAMky - pri studenem startu (po zapnuti/resetu) se napocitala RAM, pri teplem (re)startu (po Ctrl-Alt-Delete) se uz RAMka nepocitala.
Mam pocit, ze Linux na PC po reboot
zpusobi studeny start, jak je to na tom ASUSu nevim (jestli vubec rozlisuje mezi studenym a teplym startem)
Ale rozliseni mezi teplym a studenym startem opravdu neni v tom, jestli dane zarizeni bylo bez napajeni 1 vterinu (a jeste nestihlo vychladnout) nebo 1 rok v mrazaku. V obou pripadech se jedna o studeny start.
Dejv
To "NV" totiz znamena non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.
Pojem NVRAM je ve světě PC cizí. Historicky jediná zapisovatelná paměť, která vydrží vypnutí PC, je čip postavený CMOS technologii a ve vypnutém stavu napájený akumulátorem. Za mých starých časů této paměti, kam si BIOS ukládal nastavení a kde se uchovával čas reálných hodin, každý říkal „cmoska“.
Proto když velcí výrobci hovoří o NVRAM v PC, často tím myslí CMOS s vlastním zdrojem. Nicméně je třeba přiznat, že taková paměť je jen falešnou „non-volatile“ pamětí a já bych se tomuto označení zdaleka vyhnul.
Otázka je, co v daném stroji je za paměť.
Tiskni
Sdílej: